Secinājumi un priekšlikumi
Var secināt, kā darba mērķi ir sasniegti un uzdevumi ir izpildīti. Veicot analītisko darbu ar pašvaldību vēlēšanu normatīvo aktu bāzi, tika izpētīti tiesiskais pamats un aspekti. Izklāstīta Latvijas pašvaldību vēsturiska attīstība. Pievērsta uzmanība 2009. gada 6. jūnijā notikušam pašvaldību vēlēšanām, administratīvi teritoriālai reformai.
Referāta izstrādes laikā, tika veikti secinājumi:
• Pašvaldību vēlēšanu kārtību reglamentē plaša normatīvo aktu bāze, kura pilnveidojas Latvijas Republikas vēsturiskas attīstības laikā
• Pašvaldību vēlēšanas ir strukturāli komplicēts process, kurš pieprasa, stingru organizāciju un uzraudzību, savstarpēju atbildību, materiālu līdzekļu bāzi, sadarbību.
• Likumos ir paredzētie un izskatītie vairāki negatīvie apstākļi, vērsti uz Latvijas pilsoņa iespēju realizēt savas vēlēšanas tiesības.
• Nolūkā nodrošināt neiespējamību viltot balsu skaitīšanas rezultātus, Valsts Centrāla komisijas, vēlēšanas laikā sadarbojas ar militarizētām struktūrām, kuri atrodas atsevišķu ministriju pakļautībā.
Priekšlikumi:
• Ņemot vērā augsto tehnoloģiju attīstību, interneta izplatību un pieejamību iedzīvotāju vidū var izstrādāt, ievērojot nepieciešamos aizsardzības pasākumu, datorizēto vēlēšanu sistēmu, nolūkā izslēgt iespējamību balsu pirkšanai. Šīs sistēmas ieviešana varētu paātrināt vēlēšanu rezultātu skaitīšanu.
• Pirms aģitāciju laika posmā nodrošināt analītiskas informācijas pieejamību sabiedrībai par pirmsvēlēšanu aģitācijas laikā izteiktajiem kandidātu solījumiem, atspoguļojot paveikto darbu un neizpildīto darbu iepriekšējās kandidāta darbības laikā.
• Veikt informatīvu prevenciju par atbildību, kas var iestāties par vēlēšanu norises traucēšanu, vēlēšanu balsu pirkšanu u.tml, atturot atsevišķus sabiedrības indivīdus no šo prettiesisko darbību veikšanas.
…