Demokrātiskā valstī pie varas var nākt likumīgā ceļā, parasti velēšanu rezultātā. Vēlēšanas bieži izvēršas par īstu politiķu cīņu. Latvijas Republikā tiek ievēlēta Saeima un arī vietējo pašvaldību domes (padomes). Pašvaldību ievēlēšanas kārtība ir atšķirīga no Saeimas ievēlēšanas.
Pašvaldībām nav likumdevēja tiesības, bet tās realizē vietējo varu. Tāds apstāklis vien jau nosaka, ka pašvaldībām ir jābūt vēlētām. Pašvaldību deputātiem ir jābūt atbildīgiem savu vēlētāju priekšā un ir jāpilda vēlētajiem dotie solījumi.
Ievēlot pašvaldības pilsētās, rajonos un pagastos tiek izveidotas likumīgas vietējās varas institūcijas. Vēlēšanas visās demokrātiskās valstīs tiek uzskatītas par likumīgu varas iegūšanas veidu. Pašvaldību vēlēšanas notiek saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu.
Pašvaldību ievēlēšana pirmkārt nozīmē, ka vietējo varu veic deputāts, un viņš nav iecelts amatā kā valsts ierēdnis. Pašvaldībai ir iespējas realizēt savus noteikumus administratīvās teritorijas robežās un to kvalitatīva realizācija nodrošina šās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.
Šajā referātā aprakstīšu vēlēšanu tiesības un noteikumus Latvijas Republikā, kā tiek izveidotas vēlēšanu komisijas, kādi noteikumi ir iesniedzot deputātu kandidātu sarakstus, kā arī, kā noris balsu skaitīšana un vēlēšanu rezultātu aprēķināšana.
Pašvaldības var tikt izveidotas tās ievēlot, ieceļot vai apstiprinot. Augstākā tiešās iedzīvotāju gribas izpausme ir vietējo pašvaldību institūciju vēlēšanas.
Ievērojot Eiropas hartas par vietējām pašvaldībām prasības, Latvijā domes (padomes) tiek ievēlētas vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās.
Vēlēšanu ceļā tiek izveidotas pārstāvniecības institūcijas, ar kuru palīdzību iedzīvotāji veic vietējo pašpārvaldi, kā arī var iegūt pilnvaras pašvaldību vadītāji un citas pašvaldības vēlētās amatpersonas. Pirmsvēlēšanu kampaņas laikā iedzīvotāji kritiski izvērtē pašvaldību institūciju darbību. Katra vēlēšanu kampaņa stimulē iedzīvotāju sociālo aktivitāti, veicina to svarīgāko interešu un vajadzību noskaidrošanu, rada nepieciešamos priekšnosacījumus to apmierināšanai.…