Latvijā līdzīgi kā citur pasaulē, pašvaldības ir vietējās pārvaldes institūcijas, kas ar pilsoņu vēlētas pārstāvības starpniecību veic noteiktas pārvaldes funkcijas.
Latvijā pastāv triju veidu pašvaldības: pagastu, rajonu un pilsētu pašvaldības. Zemākā līmeņa pašvaldības ir pagastu padomes un pilsētu domes – vēlētas pārstāvju institūcijas. Tradicionāli Latvijā vienmēr ir pastāvējušas arī otrā līmeņa pašvaldības ( līdz padomju laikam – apriņķi, vēlāk – rajoni) ar vēlētām padomēm, kuru pārziņā esošā teritorija apvienoja vairākus desmitus pagastu. Tomēr administratīvi teritoriālās reformas gaitā 1997. gadā iedzīvotāju vēlētās rajonu padomes tika likvidētas un to vietā stājās vietējo pašvaldību-pagastu un rajona pilsētu padomju (domju) deleģētie pārstāvji. Rajona padomju funkcijas tika ievērojami sašaurinātas.
Kas ir vēlēšanas? Vēlēšanas ir visizplatītākais politiskās līdzdalības veids. Vēlēšanas ir procedūra, kurā visi iedzīvotāji vai to daļa ar balsošanu izlemj, kam uzticēt kādu amatu. Demokrātiskās vēlēšanās par vēlētāju balsīm sacenšas vairāki kandidāti vai vairākas partijas un vēlētājiem ir tiesības un iespējas no viņu vidus izvēlēties vienu. Tiesības balsot tiek uzskatītas par vienīgajām politiskajām tiesībām, kuras reāli bauda vairākums iedzīvotāju.
No citiem sabiedriskās aktivitātes veidiem balsošana atšķiras ar to, ka nav nepieciešama liela dalībnieku iniciatīva: iespēju balsot nodrošina demokrātiska valsts, regulāri rīkodama vēlēšanas. Līdzdalība vēlēšanās ir svarīga tāpēc, ka tā ir savdabīga vēlētāju kontrole pār varu. Ja deputāts vai partija tiek noraidīta vai netiek ievēlēta atkārtoti, jāsecina, ka vēlētāji viņu darbību vērtē negatīvi.
Mēs, vēlētāji, varam piedalīties vēlēšanu kampaņā un līdz ar to mums rodas papildus iespēja vēlēšanu iznākumu ietekmēt sev par labu. Līdz ar to šis referāta temats man likās interesants, jo gribēju cītīgāk izanalizēt to, kas tad ir vēlēšanas, kāda ir to kārtība, kā arī to, kā tad notiek balsu skaitīšana. …