Visās demokrātiskās valstīs bez centrālās varas un pārvaldes institūcijām izveidotas un darbojas pašvaldības. Pašvaldības uzskata par katras demokrātiskas iekārtas pamatu, par demokrātijas šūpuli un arī spoguli- jo attīstītākas pašvaldības, jo lielāka demokrātija valstī. Tieši pašvaldību līmenī ir lielākas iespējas iesaistīt pilsoņus pārvaldes darbā, izmantot viņu zināšanas un spējas dzīves apstākļu uzlabošanai, ir vislabākie nosacījumi, lai radītu vietējo iedzīvotāju prasībām atbilstošu, vietējo pārvaldi, par kuru viņi jūt atbildību, jo paši dodas uz vēlēšanu iecirkņiem un
ievērojot Eiropas hartas par vietējām pašvaldībām prasības, ievēl Latvijā domes, padomes vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās.
Vēlēšanu ceļā tiek izveidotas pašvaldību pārstāvniecības institūcijas, ar kuru palīdzību iedzīvotāji veic vietējo pārvaldi, kā arī var iegūt pilnvaras pašvaldību vadītāji un citas pašvaldības vēlētās amatpersonas. Tomēr pašvaldību vēlēšanu nozīme tikai ar to vien neaprobežojas. Pirmsvēlēšanu kampaņas laikā iedzīvotāji kritiski izvērtē pašvaldību institūciju darbību. Katra vēlēšanu kampaņa stimulē izdīvotāju aktivitāti, veicina viņu interešu un vajadzību noskaidrošanu. Dažādās valstīs ir arī dažādas vēlēšanu tiesības, atkarībā no demokrātijas attīstības pakāpes un un citiem iekšpolitiskiem vai ārpolitiskiem faktoriem. …