Kā zināms Latvijas Republikā pastāv noteikta normatīvo aktu juridiskā spēka hierarhija-
Satversme, starptautiskie līgumi;
Likumu un Satversmes 81.panta kārtībā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi;
Ministru kabineta noteikumi;
Pašvaldību saistošie noteikumi.
Tādējādi pašvaldību izdotie saistošie noteikumi Latvijas tiesību sistēmā ieņem zemāko vietu. Taču neatkarīgi no tā, arī šiem noteikumiem piemīt saistošs raksturs, tie tiek piemēroti noteiktā teritorijā un tie būtu jāievēro tāpat kā jebkurš normatīvs akts.
Diemžēl prakse pierāda, ka ne katrreiz pašvaldību izdotajiem saistošajiem noteikumiem tiek pievērsta vajadzīgā uzmanība gan no juristu, gan no iedzīvotāju, gan arī no pašu noteikumu izdevēju puses. Šajā darbā tiks analizēta kārtība kādā tiek izdoti un stājas spēkā pašvaldību izdotie saistošie noteikumi, īpaši pievēršot uzmanību šā jautājuma tiesiskajai reglamentācijai.
Atbilstoši likumam ‘’Par pašvaldībām’’ savu funkciju izpildes nodrošināšanai likumā noteiktajos gadījumos pašvaldības izdod saistošus noteikumus. Tikai pilsētas dome (pagasta padome) var pieņemt saistošus noteikumus par pašvaldības nodevu ieviešanu kā arī apstiprināt saistošus noteikumus un noteikt administratīvo atbildību par to pārkāpšanu.
Tādējādi saistošie noteikumi ir uzvedības noteikumi ar kuriem regulē sabiedrisko un ekonomisko kārtību, kas obligāti jāpilda visām fiziskajām un juridiskajām personām attiecīgajā administratīvajā teritorijā.
Atbilstoši, pašreiz spēkā esošajai likumdošanai pilsētas domes (pagasta padomes) lēmumus pieņem saistošo noteikumu, noteikumu nolikumu, instrukciju vai ieteikumu veidā vai arī tikai ieraksta sēdes protokolā un datē ar to pieņemšanas dienu. Pilsētas domes (pagasta padomes) lēmumiem un līdz ar to arī saistošajiem noteikumiem jāatbilst Satversmei, likumam ‘’Par pašvaldībām’’, kā arī citiem likumiem un Ministru kabineta noteikumiem.
Pašvaldība ir tiesīga izdot saistošos noteikumus tikai tad, ja konkrēto jautājumu jau neregulē kāds augstākstāvošs normatīvs akts un konkrēts likums vai Ministru kabineta noteikumi deleģē pašvaldībām tiesības noteikt konkrētā jautājuma tiesisko regulējumu. …