Pašvaldības ir milzīga valsts mehānisma neatņemama sastāvdaļa. Savas kompetences un likuma ietvaros pašvaldības darbojas pilnīgi patstāvīgi, tas ir tiesīgas pašas lemt savas problēmas. Pašvaldībām ir noteikti pienākumi gan pret valsti, gan pret iedzīvotājiem, tas viss ir noteikts ar likumu (likums par pašvaldībām).
Pašvaldības ir tiesīgas lemt par budžeta izstrādi un tā izpildi. Pastāv pamatbudžets un speciālais budžets. Pamatbudžeta ietilpst ieņēmumi un izdevumi, kas saistās ar pašvaldību pamatfunkciju izpildi. No pamatbudžeta tiek nošķirtas mērķdotācijas izglītībai, jo tas ir atsevišķs budžets, kas nav atkarīgs no vietējas pašvaldības. Savukārt speciāla budžeta funkcijās ietilpst - noteiktu izdevumu segšana vai finansējuma piešķiršana kāda noteikta mērķa realizēšanai.
Pašvaldību darbība galvenokārt balstās uz tās budžetu. Bet mūsdienās pastāv kopums problēmu, kas traucē pašvaldību pamatbudžeta izpildei. Šīs problēmas saistās gan ar mūsdienas politiski - ekonomisko situāciju valstī, gan ar iedzīvotāju ekonomisko stāvokļi. Šī problēma ir aktuāla, jo nepārtraukti tiek saņemtas sūdzības no iedzīvotājiem, viņi lūdz palīdzību vai atbalstu, ko pašvaldība nespēj sniegt naudas trūkuma dēļ, tāpēc bieži rodas konfliktsituācijas.
Referāta temats : pašvaldību pamatbudžeta ieņēmumi .
Darba mērķis : analizēt pašvaldību pamatbudžeta ieņēmumus.…