KOPSAVILKUMS
Apkopojot visu referātā izklastīto informāciju, ir iespējams secināt, ka šobrīd, vadoties pēc Latvijas tiesību aktiem un dažādu zinātnieku viedokļiem, joprojām nav iespējams viennozīmīgi definēt jēdzienu “pašvaldība”, tomēr, neskatoties uz iepriekš minēto, jēdziens tiek uzskatīts par pašsaprotamo, bet pašvaldību galvenās funkcijas ir pazīstamas gandrīz katram pilntiesīgām Latvijas pilsonim.
Latvijas Republikā valsts pārvaldes formu, kur tās galvēnais uzdevums ir realizēt likumdevēja un valdības abstrakto gribu konkrētajā gadījumā, nosaka valsts pamatlikums – Latvijas Republikas Satversme.
No valststiesiskā viedokļa valdības un tai padotās pārvaldes darbības jomas (kompetence) un atbildība ir identiskas. Tā kā valsts pārvaldes iestādes ir padotas vadībai, tad tās valststiesiskā izprātnēir uzskatāmas pat valsts organa “valdība” subordinētām struktūrvienībām, kas valdības vadībā un uzdevumā pilda daļu no tiem uzdevumiem, kas konstitūcijā ir uzdoti valdībai.
Valsts pārvaldes sistēmā vietējās pašvaldības ieņem nozīmīgu vietu, jo, pēc savas būtības, tieši pašvaldības ir noteiktās administratīvās teritorijas iedzīvotāju saikne ar valdību un tieši pašvaldība regulē vairākus svarīgus ar iedzīvotāju dzīvi un labklājību saistītus jautājumus.
Pēc neatkarības atgūšanas, kad Latvijā notika valsts varas un pārvaldes demokratizācija un decentralizācija, mantojumā iegūtā pašvaldību sistēma bija pilnībā neatbilstoša mūsdienu valstij, dzīvesveidam un sabiedrības interesēm. …