Latvijā ir aktuāla valsts varas un pārvaldes demokratizācija un decentralizācija, kas cieši saistīta ar pašvaldību attīstību. Jau vairāk nekā 10 gadus notiek pašvaldību reforma, kas sevī ietver arī administratīvi teritoriālo iedalījuma reformu.
Savā referātā es izzināšu iemeslus, kāpēc šāda reforma ir nepieciešama un kādu labumu tā sniegs sabiedrībai un pārvaldei.
Lai izzinātu iemeslus un vēlamos rezultātus, aplūkošu arī pašu jēdzienu „pašvaldība” un tās darbības pamatprincipus, jo bieži vien literatūrā un ikdienā mēs sastopamies ar šo jēdzienu kā ar pašsaprotamu. Savā referātā aplūkošu dažus no pašvaldību jēdziena skaidrojumiem, lai rastu kopēju priekšstatu par to, kas īsti pašvaldības ir.
Mana darba mērķis ir izzināt galvenos iemeslus, kas noveda vajadzību pēc administratīvi teritoriālā iedalījuma reformas Latvijā un noskaidrot vai pēc šīs reformas īstenošanas sabiedrībai būs lielāks izdevīgums un labums dažādās jomās, nekā tas būtu bez konkrētās reformas.
Savā darbā izmantošu gan zinātnisko literatūru, gan plašsaziņas līdzekļus.
„Pašvaldība – vietējās lēmējvaras un izpildvaras institūcija, kas regulē un vada publiskās lietas vietējo iedzīvotāju interesēs, uzņemoties politisku atbildību.”1
„Pašvaldība ir noteiktā teritorijā dzīvojošo pilsoņu (vai atsevišķās valstīs – iedzīvotāju) izveidota vietējā vara, kas darbojas šajā teritorijā. Par pašvaldību var uzskatīt vietējās lēmējvaras un izpildinstitūciju kopumu.”2
„1.Vietējā pašvaldība nozīmē vietējās valsts varas institūcijas tiesības un spēju likumā noteiktajās robežās regulēt un vadīt nozīmīgu publisko lietu daļu uz savu atbildību un vietējo iedzīvotāju interesēs.…