Šo tēmu izvēlējos tādēļ, ka vēlējos sīkāk papētīt tādas pašvaldību iestādes, kā Pašvaldības policija, struktūru, darba ikdienu un iestādes nepieciešmību, jo sabiedrībā valda arī uzskats, ka Pašvaldību policija nav nepieciešama, tā kā identiskus darba pienākumus pilda tāda valsts iestāde, kā Valsts policija. Attiecīgi vēlos noskaidrot kādu vietu ieņem šī iestāde administratīvo tiesību zinātnē.
Darba sākumā konkretizēšu uz kāda likumiska pamata darbojas šī pašvaldības iestāde un kādi tiesību akti regulē iestādes darbību. Turpinājumā aprakstīšu Pašvaldību policijas darba ikdienu, plašāk izklāstot kādas konkrētas funkcijas un pienākumus veic šī iestāde, kā arī noskaidrošu kāda ir iestādes nozīme sabiedrībā.
Pašvaldības policija ir salīdzinoši nesen izveidota pašvaldības iestāde uz Ministru Kabineta noteikumu Nr.3971pamata, kuri izdoti saskaņā ar likuma „Par policiju” 19. panta 8.daļu, kurā noteiktas arī policijas darbinieka tiesības un pienākumi. Pašvaldības policijas parugnolikumā noteikts, ka „Pašvaldības policija ir apbruņota militarizēta pašvaldību institūcija, kuras pienākums ir aizsargāt personu dzīvību, veselību, tiesības un brīvības, īpašumu, sabiedrības un valsts intereses no noziedzīgiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem.”2 Balstoties uz pašvaldības policijas paraugnolikumu katra pašvaldība, veidojot tādu iestādi, kā Pašvaldības policija, izstrādā savu – konkrētās pašvaldības policijas nolikumu, kurš saistošs konkrētajai pašvaldībai un tās iedzīvotājiem, konkrētajā teritorijā.
Pašvaldības policiju varētu raksturot kā iestādi, kura ir tiesību subjekts, kuram ar normatīvu aktu piešķirtas noteiktas publiskās varas pilnvaras pārvaldes jomā. Tātad, vadoties no administratīvo tiesību viedokļa, šī iestāde pārstāv publisko tiesību jomu, kur no vienas puses tiesiskajās attiecībās sastāv privātpersona vai uzņēmumu savienības, bet no otrs puses – valsts.
Katrai Pašvaldības policijai ir savs zīmogs ar ģērboni un pilnu nosaukumu, norēķinu konts, noteikta parauga veidlapas un Pašvaldības policijas karogs. …