Eiropas vietējo pašvaldību hartā noteikts, ka vietējā pašvaldība ir vietējo varu tiesības un spējas likuma robežās regulēt un vadīt nozīmīgu publisko lietu daļu uz savu atbildību un vietējo iedzīvotāju interesēs. Šīs tiesības īsteno padomes un vēlētāju sapulces, kurus locekļus brīvi ievēl aizklāti balsojot uz tiešu, vienlīdzīgu un vispārēju vēlēšanu tiesību pamata, kurām var būt padotas izildinstitūcijas
Saskaņā ar likuma „Par pašvaldībām” 3.pantu Pašvaldība ir valsts vietējā pārvalde, kas ar pilsoņu vēlētas pārstāvniecības – domes (padomes) – un tās izveidoto institūciju un iestāžu starpniecību nodrošina likumos noteikto funkciju, kā arī likumā “Par pašvaldībām” paredzētajā kārtībā Ministru kabineta doto uzdevumu un pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.
Šajā referātā, es pievērsos tieši jautājumam par institūcijām, kas realizē pašvaldības darbību, proti, domei un padomei. Šo tematu es izvēlējos, lai uzzinātu, ko vairāk par šo institūciju būtību un darbību. Konkrēti, šajā referātā tiek apskatīti šādi jautājumi:
1) pašvaldības domes (padomes) vispārējais raksturojums;
2) pašvaldības domes (padomes) tiesības;
3) Domes (padomes) darba organizācija, Pašvaldību nolikums;
4) Kā arī sniegti secinājumi, par apskatīto jautājumu izklāstu.
Pašvaldības domi (padomi), turpmāk tekstā domi, veido vēlēti deputāti. Tātad, pašvaldības pārstāvniecības institūcija (dome, padome) ir vēlēta vietējās pašvaldības institūcija, kurai ir tiesības pārstāvēt iedzīvotāju intereses un viņu vārdā pieņemt lēmumus, kuri ir spēkā visā pašvaldības administratīvajā teritorijā.
Deputātus tieši, aizklāti balsojot, ievēl balsstiesīgie iedzīvotāji, izmantojot vispārējās, vienlīdzīgās un tiešās vēlēšanu tiesības. …