Pašnodarbinātā persona – fiziskā persona, kura gūst ienākumu no saimnieciskās darbības (arī profesionālās darbības) un ir reģistrējusies vai tai bija jāreģistrējas kā ienākuma nodokļa maksātājai no saimnieciskās darbības.
Iemesli reģistrēties pašnodarbinātajām personām ir objektīvi. Maksājot sociālās apdrošināšanas iemaksas, var nodrošināt savu nākotni, nodrošināties darbspējas zaudēšanas gadījumam. Pamatojoties uz ienākumu deklarāciju, no samaksātās nodokļu summas var atgūt daļu attaisnoto izdevumu, kas saistīti ar ārstēšanos, mācībām un veselības apdrošināšanu. Pašdisciplīna, prasme pareizi veidot attiecības ar klientiem (vai partneriem), kārtot grāmatvedību, maksāt nodokļus – tas ir tikai mazs uzskaitījums tam, kas jāveic pašnodarbinātajai personai.
Tēma ir aktuāla, jo pašnodarbināto skaits Latvijā palielinās ar katru dienu, bet ne visi no viņiem tiecas piereģistrēt savu saimniecisko darbību un dalīties savā peļņā ar valsti. Fiskālo iestāžu pievērstā uzmanība šai kategorijai ir saprotama: nodokļi, kuri viņiem jāmaksā, būtiski spēj palielināt valsts budžetu. Tādēļ darbā tiek apskatīti jautājumi, cik izdevīgi ir reģistrēties kā pašnodarbinātām personām, kādi nodokļi tām jāmaksā, un kā valsts nāk pretī tiem, kuri cenšas strādāt individuāli.…