Šī tēma tika izvēlēta, jo mūsdienās uzņēmējdarbībā pašizmaksas aprēķini iegūst arvien lielāku nozīmi uzņēmuma darbības nodrošināšanā. Pašizmaksa ir viens no galvenajiem parametriem, ko izmanto cenu aprēķināšanā un uzņēmuma darbības plānošanā. Sīvas konkurences un makroekonomisku grūtību laikā uzņēmumam plānojot ražošanu ir svarīgi noteikt, par kādu cenu viņš var atļauties pārdot savu produkciju un vai tā būs konkurētspējīga tirgū.
Šī kursa darba mērķis ir salīdzināt divas izplatītākās pašizmaksas aprēķināšanas metodes ražošanas uzņēmumos - „Pilnās ražošanas pašizmaksas metodi” un „Seguma summas metodi” un dot slēdzienu kura no metodēm būtu labāk izmantot uzņēmumam izteiktā piedāvājuma izdevīguma analīzei.
Lai šo mērķi realizētu, kursa darba teorētiskajā daļā apskatīta katras metodes būtība un aprēķinu gaita, savukārt praktiskajā daļā ar konkrēta piemēra palīdzību tiek noteikts katras metodes priekšrocības/trūkumi.
Datu apkopošanā un izvērtēšanā izmantota loģiskās analīzes metode, kur katrs pētāmais objekts (mūsu gadījumā aprēķina gaita) sadalīta pa atsevišķiem posmiem un veikta tā analīze.
Kursa darbā izmantoti dati par 2007. gadu, pamatojoties uz makroekonomisko rādītāju izmaiņām Latvijas teritorijā, kas savukārt būtiski ietekmēja ražošanas uzņēmumu patstāvīgās un arī mainīgās izmaksas.…