Ievads
Mūsdienās starptautiska tirdzniecība spēlē ļoti nozīmīgu lomu katras valsts ekonomikā. Tā rada papildus ieņēmumus valsts budžetā un plašākas iespējas uzņēmumiem. Toties lai starptautiskās tirdzniecības apstākļi būtu labvēlīgi, tie ir jāizveido un jāuzmana. Pastāv dažādi ierobežojumi, barjeras, papildus izmaksas tirgotājiem. Ar šo visu nodarbojas Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO), kuras mērķis ir nodrošināt nediskriminējošu, paredzamu un regulāru tirdzniecības plūsmu starp valstīm. PTO ir vienīgā starptautiskā organizācija, kas nodarbojas ar globālu tirdzniecības noteikumu izstrādi starp valstīm, ar to šī tēma ir aktuāla un interesanta.
Šī darba uzdevumi ir: ieskatīties Pasaules Tirdzniecības organizācijas dibināšanas procesā; iepazīties ar tās struktūru un organizāciju; apskatīt iestāšanās kārtību Pasaules Tirdzniecības organizācija; iepazīties ar šīs organizācijas darbību un galvenajiem darbības virzieniem (uzdevumiem). Referāta mērķis ir izprast Pasaules Tirdzniecības organizācija lomu un nozīmi mūsdienu pasaulē un attiecībās starp dažādām valstīm.
Referāts sastāv no trim daļām, kur pirmajā tiks aprakstīti PTO pirmsākumi un ieskats vēsturē, otrajā – PTO mērķi, organizācija, loma un nozīme un trešajā – sarunu etapi jeb tā saucamie raundi PTO darbībā. Noslēgumā autors izvirzīja secinājumus un priekšlikumus.
Darba mērķa un uzdevumu sasniegšanā tika izmantota literatūra, kas minēt sarakstā.
General Agreement on Tariff and Trade (GATT) un Pasaules Tirdzniecības Organizācijas pirmsākumi
20. gadsimta 30tajos gados pasaules un ASV tirdzniecība kopumā un arī eksports krasi samazinājās, jo 1) bija samazinājusies ekonomiskā aktivitāte kā sekas Lielajai depresijai visā pasaulē un 2) 1932. gadā Smoot-Hawley tarifu akta sakarā importa maksas sasniedza 59%.
Sākotnēji Smoot-Hawley akts tika piedāvāts kā palīdzība ASV lauksaimniekiem, taču pēc ilgām diskusijām kongresā tika piemērots arī ražotiem izstrādājumiem citās nozarēs.…