Koncepts (concept) – vārda vai zīmes jēga; ar šo vārdu apzīmētās pārvaldības jēdziena saturs, priekšstats, uzmetums.
1. Pārvaldības modeļu jeb sistēmu jēga un veidi.
Modelis – parādības vai objekta vienkāršots atveidojums, kas atspoguļo tā īpašības vai būtību; paraugs.
Pārvaldības modeļi ir dažādas pārvaldības parādības procesu satura vienkāršots atvieglojums, atrakcija, kas ļauj saskatīt būtiskāko. Pārvaldības modeļi ir savdabīgs ietvars, kas nošķeļ Pārvaldības parādības no citām. Pārvaldības modeļi var būt kā ieteikumi, bet var būt arī saistošas instrukcijas. Modeļi palīdz konsultantiem analizēt Pārvaldību, dot padomus vadošā personāla skološanā. Tos rada paši Pārvaldības speciālisti.
Modeļus var iedalīt teorētiskos/praktiskos. Deskriptīvos (aprakstošos, apraksta Pārvaldības galvenās sakarības)/normatīvos (saistoši pieraksti; instrukcijas, kas jāpilda Pārvaldības darbiniekiem). Pēc modeļa satura var iedalīt personālvadības/Pārvaldības tehnoloģijas. Pēc struktūras var iedalīt modelī vienas nodaļas pārvaldīšanai/modelis visa uzņēmuma pārvaldīšanai.
2. Stratēģiskā Pārvaldība .
2.1 Stratēģiskās Pārvaldības process.
Stratēģija – vispārīgs, vispusīgs, precīzs, pamatīgs darbības, pasākumu plāns ilglaicīgu militāru, politisku, psiholoģisku, saimniecisku u.c. mērķu sasniegšanā.
Stratēģiskā Pārvaldība (strategical management) – uzņēmuma ilglaicīgas evolūcijas vadīšana un koordinēšana, ņemot vērā tā Uzņēmējdarbībā tieši un netieši iesaistīto personu intereses.
Galvenā problēma, ar ko ir spiesti nodarboties stratēģi, ir diskontinuitāte (procesu norise ar pārtraukumiem laikā un telpā). Stratēģiskās Pārvaldības galvenais uzdevums ir pārvērst šo diskontinuitāti un būtu kontinuitāte.
Izšķir divu veidu stratēģisko Pārvaldību:
Funkcionālā (procesuālā) – augstākās Pārvaldības instances lēmumu sagatavošana, pieņemšana, īstenošana;
Institucionālā – augstākā Pārvaldības posma ikdienas darbi, rutīna (plānošana, organizēšana, kontrole, Uzņēmējdarbības politikas noteikšana).
Priekšnosacījumi stratēģiskai pārvaldībai:
Augstākajiem vadītājiem jāgrib un jāvar domāt stratēģiski, galvenajam lēmējam uzņēmumā ir jābūt arī galvenajam plānotājam;
Ieteicams, lai uzņēmumā būtu štāblīniju Pārvaldības sistēma (priekš analīzes un kontroles);
Jāveido ilglaicīgas Uzņēmējdarbības koncepcijas (uzņēmumam jābūt orientētam uz ilglaicīgiem mērķiem). Uzņēmuma vadībai jāveicina darbinieka konceptuālo domāšanu ( paredzēt sekas, koriģēt darbību).
Nopietni darbi veicami uzņēmuma organizācijā. Radīt vienotības sekmējošus apstākļus, lai varētu plānot visos Pārvaldības posmos. (rodas decentralizētas situācijas – matriču sistēmā).
2.2 Stratēģiskās Pārvaldības īstenošanas problēmas.
…