Pārvaldības jēdziens
Jēdzienu menedžments jeb pārvaldība ir grūti definēt, jo pastāv daudz dažādu interpretāciju. Katra no definīcijām ir savā ziņā patiesa, bet nereti atsevišķi lietojot, tās var izrādīties nepilnīgas, tādēļ ir svarīgi aplūkot pēc iespējas dažādākus viedokļus par to, kas ir menedžments jeb pārvaldība.
H.Simons skaidro pārvaldību kā lēmumu pieņemšanu, taču tajā pašā laikā viņš uzsver, ka menedžments ir savu uzdevumu deleģēšana citiem, dažādu funkciju saskaņošana, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Henrijs Faijols 20. gadsimta sākumā definēja to kā procesu, kurā apvienotas pareģošanas, plānošanas, organizēšanas, izrīkošanas, koordinēšanas un kontrolēšanas funkcijas. Tomēr viens ir skaidrs, ka menedžments ir process, kurā mērķi tiek sasniegti pateicoties cilvēku saskaņotai darbībai, pareizi sadalītiem resursiem, efektīvai darbībai un prasmei saskaņot cilvēku iemaņas un talantus ar veicamajiem uzdevumiem un veidu, kā tos realizēt.
Visbiežāk pārvaldīšana tiek definēta trijos veidos: kā zinātne, profesija un māksla. Taču nedrīkst nodalīt nevienu no šiem aspektiem kā pareizāko. Pilnīgu priekšstatu par pārvaldību var gūt tikai aplūkojot to no šiem trim viedokļiem vienlaicīgi.
Izriet dažādas pārvaldības definīcijas. Piemēram, menedžments ir cilvēku iesaistīšana un pārvaldīšana kopīgu un augstākstāvošu mērķu sasniegšanai. Mēs varam raksturot menedžmentu kā:
organizācijas kā struktūrvienības sakārtošanu;
mērķu sasniegšanas līdzekļu izstrādāšanu un kontrolēšanu;
sasniegumu veikšanu izmantojot uzdevumu deleģēšanas prasmes;
darba sistematizāciju. …