Kontreileru pārvadājumi ir kombinētie dzelzceļu – automobiļu pārvadājumi, pie kuriem uz dzelzceļa platformas (TOFC) tiek transportēts treileris, puspiekabe vai noņemamā virsbūve. Šo pašu terminu izmanto, pārvadājot automobiļu šasijas ar uzstādītiem uz tām konteineriem, kuras ir iekrautas uz atvieglotām bezbortu dzelzceļa platformām.
Šāds pārvadājumu veids ir plaši izmantojams starptautiskajās transporta tehnoloģiskajās sistēmās (TTS), jo ļauj izmantot automobiļu un dzelzceļa transporta priekšrocības. Ir svarīgi, ka transportēšanas laikā visu atbildību par kravu nes pārvadātājs, bet dzelzceļš tikai pārvadā transporta vienības no stacijas līdz stacijai. Dzelzceļš arī veic pārkraušanas operācijas staciju teritorijās.
Eiropas rūpnieciski attīstītajās valstīs kontreileru pārvadājumi sāka attīstīties pagājušā gadsimta 60. gadu beigās. Pateicoties pietiekoši blīvam autoceļu tīklam, Rietumeiropas valstīs automobiļu transports ir ļoti mobils, salīdzinot ar dzelzceļa, un tas var nodrošināt piebraukšanu pie dzelzceļa stacijas. Savukārt dzelzceļa transports ir paredzēts masu kravu pārvadāšanai un savieno transporta mezglus, kas ir izvietoti viens no otra ievērojamā attālumā. Kombinētie dzelzceļu – automobiļu pārvadājumi ļauj samazināt smago kravu pārvadāšanas apjomu pa autoceļiem un palielināt autotransporta kustības ātrumu un drošību. [1]
Visi kontreileru pārvadājumi tiek veikti ar starpnieku palīdzību – speciālām kontreileru pārvadājumu kompānijām, kuras ir dzelzceļa – automobiļu pārvadājumu starptautisko apvienību savienības biedri. No kravas nosūtītāju un pārvadātāju viedokļa, kontreileru pārvadājumu tehnoloģija attaisno sevi tikai ar noteikumu pārvadāt kravas pēc sistēmas „no durvīm līdz durvīm” tādos pašos īsos termiņos un ar zemākiem izdevumiem nekā parastajos automobiļu pārvadājumos.…