Vērtspapīru tirgus ir svarīga visas valsts ekonomikas sastāvdaļa. Īpaša nozīme šādam tirgum ir valstīs, kur uzsāktas plaša mēroga privatizācijas programmas, kā tas ir arī Latvijā. Latvijā vērtspapīru tirgus attīstība ir ļoti cieši saistīta ar privatizācijas procesiem, jo darījumi publiskajā vērtspapīru tirgū galvenokārt notika un notiek arī šobrīd tieši ar privatizēto uzņēmumu akcijām.
Efektīva funkcionējošs vērtspapīru tirgus palīdz ārzemju investīciju un iekšējo brīvo resursu mobilizēšanai, kā arī nodrošina to lietderīgu izmantošanu. Vērtspapīri ieņem nozīmīgu vietu tirgus ekonomikā, dodot iespēju to īpašniekiem saņemt ienākumus.
Šobrīd Latvijas vērtspapīru tirgus ir salīdzinoši mazs, jo pagaidām naudas ieguldīšana vērtspapīros ir samērā nepopulāra un tiek uzskatīta par riskantu ieguldīšanas viedu un Latvijas uzņēmumi dažādu iemeslu dēļ neiesaistās vērtspapīru tirgū. Latvijas uzņēmēji vairumā gadījumu meklē palīdzību pie bankas nevis izlaiž akcijas vai piedāvā obligācijas, tādējādi piesaistot trūkstošos finanšu resursus. Vai arī pastāv uzskats ka tas ir dārgi un sarežģīti, turklāt saistīts ar iekšējās informācijas publiskošanu, kas varētu būt drauds no konkurences viedokļa.
Tādējādi ir svarīgi izpētīt, kādas ir iespējamās priekšrocības piesaistot trūkstošos finanšu resursus vērtspapīru tirgū. Pētījuma apjoma ierobežojuma dēļ, darbā tiks izpētīts viens no vērtspapīru veidiem - Parāda vērtspapīri.
Referāta mērķis ir raksturot parāda vērtspapīrus un izvērtēt to priekšrocības salīdzinājumā ar alternatīviem finanšu resursu piesaistīšanas veidiem.
Lai sasniegtu referāta mērķi ir izvirzīti sekojošu uzdevumi:
Izpētīt parāda vērtspapīru raksturojošas iezīmes;
Apskatīt ar parāda vērtspapīriem saistītos aprēķinus;
Izvērtēt parāda vērtspapīru iespējamos riskus;
Izpētīt parāda vērtspapīru iespējamos emitentus un izvērtēt to ieguvumus kotējot parāda vērtspapīrus biržā;
Izvērtēt parāda vērtspapīru priekšrocības, salīdzinājumā ar alternatīviem finanšu resursu piesaistes veidiem.…