Mūsdienās papīru izmanto daudzās jomās: gan vēstuļu rakstīšanai, gan burtnīcu ražošanai, gan kā grāmatas lappuses, lai ražotu tualetes papīru, naudas, filtrpapīra, salvešu u. c. papīra izstrādājumu ražošanā. Papīru galvenokārt ražo no celulozes, kuru iegūst no koksnes. Banknotes un dārgs rakstāmpapīrs sastāv no celulozes, kas ir iegūta no kokvilnas. Kokvilnas celulozes šķiedras piešķir papīram stiprību un līdzenu virsmu. Katrs cilvēks Amerikas Savienotajās Valstīs izmanto aptuveni 300 kg papīra gadā. Pusi šā daudzuma pārstrādā otrreiz, lai izgatavotu laikrakstus, tualetes papīru un cita veida zemas kvalitātes papīru. Pārējo sadedzina vai izmet atkritumu izgāztuvēs.
Kopš plaša ugunsgrēka pirms 15 gadiem Līgatnes rūtiņu burtnīcas ir kļuvušas par vēsturi, tomēr fabrika apgalvo, ka atkal ir nostājusies uz kājām. Proti, kriksītis vēstures vēl arvien ir nopērkams Freko biroja preču veikalos – tur par četriem santīmiem gabalā tiek pārdoti noliktavu krājumi, rūtiņu burtnīcas no pārstrādātas makulatūras ar visu deviņu rubļu uzdruku virsū. Papīra un celulozes rūpniecība pārstrādā papīru, lai to varētu izmantot otrreiz.
Hipotēze: Papīrs un tā rūpniecība piesārņo apkārtējo vidi.
Pētāmais materiāls: Papīra ražošanas cikls, papīra ražošanas ietekme uz apkārtējo vidi.
Mērķis: Iepazīties ar papīra pagatavošanu pagātnē un salīdzināt tā iegūšanu ar mūsdienām. Mani uzdevumi:
Sameklēt materiālus
Uzrakstīt satura pārskatu
Veikt faktu analīzi
Uzrakstīt secinājumus
Izveidot izmantotās literatūras sarakstu
Izveidot pielikumu
Veikt pētījumu
Mans zinātniski pētnieciskais darbs sastāvēs no divām daļām – teorētiskās daļas un pētnieciskās daļas.
Teorētiskajā daļa sastāvēs no 5 nodaļām, kurām sekos apakšnodaļas. Šajās nodaļas būs apraksti par papīra iegūšanas vēsturi, par papīra iegūšanu mūsdienās, par papīra ražošanu Latvijā, koksnes sastāvu, un papīra ražošanas ietekmi uz vidi. Pirmajā nodaļā būs rakstīts par papīra izgudrošanu un kā tas nonāca līdz Eiropai.…