Katrs uzņēmējs sākot savu saimniecisko darbību, cenšas sasniegt svarīgāko mērķi: gūt ekonomisko labumu no savas darbības, saņemt maksimālo peļņu ar minimāliem izdevumiem. Ja uzņēmējdarbības sākumposmā rodas minimāla peļņa, ar kuras palīdzību tiek segti izdevumi un gūti minimāli ienākumi, lai noturētu uzņēmumu šajā darbības sfērā, tad uzņēmējam rodas vēlēšanās savu darbību turpināt un to nākotnē paplašināt. Lai būtu pārliecība par uzņēmuma patiesajām veiksmēm un tiktu gūti panākumi, ir jābūt uzskaitītām gan visām izmaksām, gan ienākumiem. Tas ir jāizdara kvalitatīvi un precīzi, lai izdarot finansu analīzi, parādītos uzņēmuma patiesais finansiālais stāvoklis, jo uzskaites informācijai tirgus apstākļos tiek veltīta īpaša uzmanība. Iegūtajiem un apstrādātajiem rādītājiem jābūt praktiski izmantojamiem. Mūsdienu ekonomiskajā situācijā ražošanas attīstība cieši saistīta ar ražošanas fondu pilnīgāku un efektīvāku izmantošanu. Uzņēmuma pamatlīdzekļu un ražošanas jaudas racionālai izmantošanā, bet arī ražošanas efektivitātes paaugstināšanā. Paaugstināt ražošanas efektivitāti nozīmē palielināt produkcijas ražošanu uz katru ražošanas pamatfondu vienību, racionālu mašīnu un iekārtu izmantošanu, iekārtas maiņas koeficenta paaugstināšanu, likvidējot dīkstāves un intensificējot ražošanu.
Šī darba mērķis ir izanalizēt pamatlīdzekļu izmantošanas rādītājus konkrētā uzņēmumā, sniegt secinājumus un priekšlikumus iespējamajai situācijas uzlabošanai.
Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, tika risināti sekojoši uzdevumi:
1)izstrādāta pamatlīdzekļu daudzuma, dinamika, struktūras un tehniskā stāvokļa analīze;
2)veikta tehnoloģisko iekārtu un pamatlīdzekļu vispārinošo rādītāju izmantošanas analīze;
3)izstrādāts pamatlīdzekļu atdeves faktoru modelis;
4)noteikti faktoru rādītāju lielumi;
5)novērtēta faktoru kvantitatīvā ietekme;
6)realizācijas noteikšana neizmantotajām rezervēm, kā arī pasākumu izstrāde;
Izstrādājot kursa darbu, tika pielietotas dažādas pētnieciskās metodes un paņēmieni: matemātiskā metode, salīdzināšanas metode, struktūras grupēšanas metode, analītisko datu atspoguļošana – tabulu metode, determinētā faktora analīze un pakāpeniskās aizstāšanas paņēmiens. Mērķa sasniegšanai determinētajā faktoru analīzē sākuma modeļa pārveidošanai izmantots paplašināšanas paņēmiens. Faktoru ietekmes noteikšanai uz rezultatīvo rādītāju izmantots pakāpeniskās aizstāšanas paņēmiens.
Kursa darbs tika izpildīts pamatojoties uz 17. varianta nosacītajiem datiem.…