IEVADS
Izstrādāta kursa darba temats ir Pamatlīdzekļi un to uzskaites organizācijā.
Darba mērķis ir izpētīt pamatlīdzekļu uzskaites organizāciju un teorētiskos aspektus.
Darba mērķa izpildei izvirzīti sekojoši uzdevumi:
1) atspoguļot pamatlīdzekļu uzskaites reglamentējoša normu pamatprasības;
2) izpētīt pamatlīdzekļu nolietojuma aprēķina metodes;
3) izvērtēt pamatlīdzekļu uzskaites organizāciju.
Pamatlīdzekļi uzņēmējdarbībā ir tas faktors, kas nodrošina ražošanas procesu un pakalpojumu sniegšanu, kas paredzēti ilgtermiņa lietošanai. Uzņēmuma pastāvēšana bez pamatlīdzekļiem nav iespējama. Pamatlīdzekļi uzņēmējdarbībā ir tikpat svarīgi kā pamatkapitāls, kā klienti. Pamatlīdzekļi tiek iegādāti izmantošanai zināmā laika periodā ar nolūku tieši vai netieši gūt ienākumus vai peļņu no šo pamatlīdzekļu izmantošanas.
Pamatlīdzekļus uzņēmums var paturēt un izmantot vairākus gadus, taču tie laika gaitā nolietojas vai kļūst nederīgi. Katram pamatlīdzeklim ir savs ierobežots mūžs, izņemot zemi.
Pamatlīdzekļu grāmatvedības uzskaites organizācija un kārtošana ir atkarīga no uzņēmuma pieņemtās uzskaites metodikas (politikas), kurai ir jānodrošina pareizu un savlaicīgu dokumentu noformēšanu un visu izmaiņu, saistītu ar ienākšanu, pārvietošanu un izslēgšanu, atspoguļošanu uzskaitē, savlaicīgu un precīzu nolietojuma uzskaitīšanu. Pareizi noformētiem dokumentiem ir jābūt pamatlīdzekļu operācijas uzskaites pamatā.
Kursa darbā tiek aplūkoti pamatlīdzekļi kā viena no uzskaites politikas svarīgākajām sastāvdaļām uzņēmumā.
Darbā ir aprakstīti pamatlīdzekļi, ir dots to raksturojums, iedalījums, izvērtēta to organizācija, kā arī parādīti pamatlīdzekļu nolietojuma jeb amortizācijas aprēķināšanas metodes, aprēķinot to finanšu vajadzībām un nodokļu vajadzībām. Parādīti konkrēti piemēri visām nolietojuma aprēķināšanas metodēm. Atspoguļoti pamatlīdzekļu uzskaites reglamentējoša normu prasības.
…