Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (turpmāk tekstā SIA vai sabiedrība) ir kapitālsabiedrības veids. Kapitālsabiedrība no personālsabiedrības atšķiras ar sarežģītāku dibināšanas kārtību un lielāku dokumentu skaitu, kuri jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā tās ierakstīšanai komercreģistrā. SIA ir atviegloti dibināšanas noteikumi salīdzinājumā ar Akciju sabiedrību (turpmāk tekstā AS). Dibinot SIA, tās pamatkapitālu var apmaksāt ar naudu vai mantisko ieguldījumu, bet dibinot AS – tikai ar naudu. SIA dalībnieki daudz ciešāk ir saistīti savā starpā un daudz vieglāk var kontrolēt dalībnieku loku nekā tas ir AS. 1 SIA pamatkapitāls ir obligāts kapitālsabiedrības elements, bez kura sabiedrību nevar nodibināt. Pamatkapitāls saskaņā ar tā juridisko definīciju ir naudas izteiksmē noteikts lielums, ko veido sabiedrības daļu nominālvērtību kopsumma.
Pamatkapitāla uzdevumi ir ,pirmkārt, dot ekonomisko pamatu sabiedrības darbības uzsākšanai, jo jebkuras komercdarbības uzsākšanai ir nepieciešams starta kapitāls.2 Nav nozīmes kāda veida komercdarbību sabiedrība vēlas uzsākt un tas cik lieli līdzekļi nepieciešami komercdarbības uzsākšanai, pamatkapitāls kalpo kā nodrošinājums vismaz sākotnējo ar komercdarbību saistīto izdevumu segšanai.
Otrkārt, dod atskaites punktu dalībnieku balsu noteikšanai un dividenžu sadalei un, treškārt, pamatkapitāls tiek uzskatīts par kreditoru garantiju, jo tas ir lielums , kas fiksēts statūtos un ierakstīts publiskā reģistrā- komercreģistrā. Tam jābūt nosegtam ar reālu mantu un to nevar samazināt bez kreditoru informēšanas un nodrošināšanas.…