Lauku setā pagrabam vajadzētu būt vismaz divdaļīgam, lai visi pārtikas produkti tomēr nebūtu jāuzglabā vienā telpā.
Šādiem divdaļīgiem pagrabiem var būt kopējs vējtveris, bet no tā uz katru pagraba boksu — atsevišķas durvis. Pagraba sienas var būt laukakmeņu mūris vai betons, starpsiena ķieģeļu, bet pārsegums — saliekamais dzelzsbetons. Protams, projekta tapšanas laikā jāzina paneļu garums un platums, jo tiem galus „nogriezt” vai „piešūt” nevar. Uz virszemes pagraba jāuzpilda sausu smilšu bērums apmēram 0,9...1,20 m biezumā. Tas ievērojami mazina temperatūru svārstības dažādos gadalaikos un novērš arī pagraba caursalšanu.
Virszemes pagrabu galvenās priekšrocības ir to konstrukciju vienkāršība, iespēja to ātri uzbūvēt.
Otrkārt, esam nepelnīti aizmirsuši pagrabu arkveida konstrukcijas, kas ekonomē dažādus būvmateriālus. Treškārt, sienu, pārseguma un klona hidroizolācijai vajadzētu drošāk lietot vietējo gruntī esošo būvmateriālu — mālu. Ceturtkārt, augļu, kartupeļu, lopbarības sakņu utt. šķirošanai (lietainā laikā arī žāvēšanai) ļoti vajadzīga šo produktu pārlasīšanas un šķirošanas telpa.
Piektkārt, mūsdienu pagrabos jāievieš jau pirms 60 gadiem atrisinātās dabiskās pagraba vēdināšanas iekārtas. Vairums mūsdienu privātie pagrabi ir kā hermētiski slēgti bunkuri, kas praktiski nav vēdināmi. Pagrabu gan uzbūvē, bet nezināšanas un neizpratnes dēļ tajā neiestrādā ne svaiga gaisa ievades, ne bojātā gaisa izvades ierīces.[2]
3.Pagraba būvkonstrukcijas
Pagraba galvenās būvkonstrukcijas sastāv no pamatiem, sienām, kāpnēm, pārsegumiem un klona. Pagraba būvdarbos ietilpst arī logu un durvju bloku montāža.…