Osteoporoze- tā ir skeleta saslimšana , kas raksturojas ar kaulaudu samazināšanos skeletā , tiek traucēta tā uzbūve , kam seko kaulu trausluma paaugstināšanās un palielinās lūzumu risks . Kalcija nepietiekamība cilvēka organismā izraisa virkni veselībai bīstamu seku , saslimšanu . Redzamākā , bet ne vienīgā – osteoporoze . Pat pie neliela trieciena vai kritiena , kad labā veselības stāvoklī nekas nenotiek , kauli lūzt . Katrai trešajai sievietei un katram astotajam vīrietim virs 50 gadu vecuma var būt osteoporotisks lūzums . Tomēr osteoporozi ir iespējams savlaicīgi atklāt , kā arī apzinoties riska faktorus , veikt profilaksi pret saslimšanu . Būtiski nodrošināt pietiekamu kalcija un D vitamīna daudzumu dzīves laikā .
Kāpēc pieaug osteoporozes slimnieku skaits ?
Osteoporozes lūzumi un to sekas ir būtiski nāves un invaliditātes cēloņi . Problēma slēpjas faktā , ka osteoporoze piezogas nemanot , bez redzamiem simptomiem . Bieži pirmais simptoms ir lūzums . Tādēļ šo slimību bieži vien dēvē par klusējošu epidēmiju . Latvijā dzīvesveida tendences liecina , ka sievietes virs 50 gadiem vēlas saglabāt aktīvu un neatkarīgu dzīves veidu , tomēr neskatoties uz to , ignorē ( lai arī ir informētas un apzinās ) osteoporozi kā reālu potenciālu risku , kas var reāli ierobežot šo dzīves veidu .
Šo attieksmi arī pamato fakts , ka līdz pat 90 % cilvēku apzinās par osteoporozi un kalcija būtisko lomu organismā , tomēr tikai 16 % iedzīvotāju regulāri uzņem nepieciešamo kalciju .
Osteoporoze ir globāla problēma , īpaši apzinoties to , ka populācija kopumā noveco .
Osteoporoze ir arī izplatīta sabiedrības veselības aprūpes problēma , jo prasa lielus veselības aprūpes ieguldījumus , kā arī pacienta līdzekļus .
…