Organizāciju kultūra ir samērā jauns, bet jau popularitāti ieguvis jēdziens gan organizāciju socioloģijā, gan psiholoģijā. Šis jēdziens ļauj labāk saprast un aprakstīt organizāciju kā specifisku lielo grupu dzīvi. Organizācijas kultūra ir organizācijā valdošo uzskatu, vērtīborientāciju, sociālo normu un uzvedības standartu kopums. Organizāciju kultūra ietver sevī tādus elementus kā vadības stils organizācijā, sociālpsiholoģiskais klimats organizācijā un cilvēku savstarpējās attiecības; organizācijas dizains, tai skaitā cilvēku ģērbšanās stils, izturēšanās un runāšanas veids; organizācijas rituāli un ceremonijas, organizācijas leģendas un mīti, organizācijas simbolika u.c.
Organizāciju kultūras pamatnostādnes nosaka plašākā un lokālā sociālā vide, kurā darbojas organizācija, tajā valdošās vērtības un normas, likumi un ekonomiskā situācija sabiedrībā, sabiedrības vēsturiskā pieredze un tās fiksācija cilvēku pasaules uzskatā, tradīcijās, stereotipos un uzvedības modeļos.
Latvijas organizāciju kultūra ir veidojusies totalitārajā sabiedrībā. Un totalitārajā sabiedrībā veidojies cilvēks arī organizācijā cenšas uzvesties atbilstoši šīs sabiedrības normām, kas šajā gadījumā nozīmē gaidīt norādījumus no augšas, neizrādīt iniciatīvu, vai arī cenšas pakļaut sev citus, apspiest. Tāpēc Latvijā ļoti lēni veidojas jaunā organizāciju kultūra, kas vairāk atbilstu demokrātiskas sabiedrības standartiem.…