Organizācijas ārējā vide ir tie organizācijas funkcionēšanas nosacījumi un faktori, kas izveidojas samērā neatkarīgi no tās menedžmenta un var ietekmēt organizācijas darbību.
Vispārējā ārējā vide ietver visus tos vides spēkus un nosacījumus, kas tieši vai netieši ietekmē ikvienu firmu ikvienā nozarē. Tie var būt dažādi- banku aizdevumu, procentu likmes, inflācija, darbaspēka novecošanās, valsts politika un daudzi citi. Vieni nosacījumi nosaka ilgtermiņa izmaiņas, piemēram, augošā ārzemju konkurentu klātbūtne, bet citi nosacījumi ir daudz mainīgāki, piemēram, procentu likmes, iedzīvotāju pirktspēja. Uzņēmums nevar kontrolēt vispārējo ārējo vidi, kā arī precīzi paredzēt tās faktoru izmaiņas, taču ir ļoti būtiski tos analizēt un apsekot, lai attiecīgi reaģētu un pielāgotos izmaiņām, lai organizācija spētu sekmīgi darboties.(1)
Vispārīgi runājot, ir būtiski apzināt organizācijas robežas, nolūkā, lai saprastu, kur tad sākas organizācijas vide, taču tas ir ārkārtīgi grūts uzdevums, jo tās, bez šaubām, ir grūti iedomājamas un mainīgas. Kā piemēru var minēt, ka students, pērkot sev portatīvo datoru, jau ir organizācijas (ražotājfirmas) ārējās vides elements, proti, patērētājs . Turpmāk apskatīsim galvenos ārējās vides elementus teorētiskā aspektā.
Tā kā ārējās vides faktoru ir ļoti daudz, ir lietderīgi tos diferencēt pēc noteiktiem kritērijiem un izdalīt:
• Tieši ietekmējošā arējā vide;
• Netieši ietekmējošā ārējā vide.
Organizāciju tieši ietekmējošā ārējā vide
Tieši ietekmējošo ārējo vidi veido faktori, kas tieši ietekmē organizācijas darbību. Tieši ietekmējošie faktori ir sekojoši:
o Patērētāji (pircēji);
o Konkurenti;
o Piegādātāji;
o Valsts likumdošana;
o Sabiedriskās organizācijas, prese.
Patērētāji (pircēji) ir galīgais mērķis, ko cenšas sasniegt organizācijas, lai pārdotu preces. Lai apmierinātu viņa vajadzības pēc precēm un pakalpojumiem, tiek nodibināti saimnieciski sakari ar piegādātajiem un starpniekiem.
…