Katrs noteikti ne reizi vien ir dzirdējis jēdzienu “dati”, bet varbūt nav īpaši piedomājis, ko tas īsti nozīmē. Lietojot vārdu “dati”, divi dažādi cilvēki var saprast dažādas lietas. Vispārināti uzskatīsim, ka dati ir jebkāda veida saturiska informācija, ar ko var darboties, to apstrādājot, atlasot, kārtojot, caurskatot utt. Kā datu piemēru var minēt uzņēmuma darbinieku vārdus, uzvārdus, adreses, telefonus, dzimšanas datumus. Ja mums ir savākti visi šie dati, mēs no tiem varam iegūt visdažādāko informāciju, piemēram, visu darbinieku sarakstu alfabētiskā kārtībā, kāda konkrēta darbinieka telefona numuru vai dzimšanas datumu, visus darbiniekus, kas ir dzimuši februārī...
Pēc vienota standarta elektroniskā formā apkopotus datus sauc par datu bāzi. Tā patiešām ir kā bāze, kurā stingrā kārtībā ir sagrupētas un rūpīgi uzskaitītas visas nepieciešamās lietas, ko speciāli nesēji pēc pieprasījuma var piegādāt. Lai datu bāze nebūtu tikai nekam nederīgs datu apkopojums, bet no tās varētu iegūt vajadzīgo informāciju vēlamā formā, ir izstrādātas speciālas datu bāzu vadības sistēmas (DBVS). To uzdevums ir padarīt jūsu darbu ar dažāda veida datiem vienkāršāku, ātrāku un, galvenais, ērtāku.
60. gados vidū korporācija IBM kopā ar firmu NAA (North American Aviation, tagad Rockwell International) izveidoja pirmo DBVS – hierarhisko sistēmu IMS (Information Management System). Neskatoties uz to kā IMS ir pirmā no visām DBVS, tā līdz mūsdienām paliek par vadošu hierarhisku DBVS, kuru izmanto vadošas firmas.
Par citu ievērojamāko sasniegumu 60. gados kļuva sistēma IDS (Integrated Data Store), kuru izveidoja firma General Electric. Tās sistēmas attīstība palīdzēja izveidot jauno datu bāzes vadības sistēmas tipu – tīkla DBVS, kas ietekmēja uz tās paaudzes informācijas sistēmām.
80. gados tika izveidotās dažādas komerciālas relācijas DBVS, tādas kā, DB2 vai SQL/DS IBM korporācijas, Oracle – Oracle korporācijas.
Patlaban eksistē vairāki tūkstoti no relācijas DBVS, domātas kā komerciālai tā arī personālai lietošanai. Kā piemērs var būt CA – OpenIngres sistēma Computer Associates firmas un Informix sistēma Informix Software firmas. Relācijas DBVS personālajam datoram ir Access un FoxPro no Microsoft firmas, Paradox un Visual dBase Borland firmas, kā arī R – Base firmas Microrim. Relācijas DBVS ir otrās paaudzes DBVS (9).…