RAM (Operatīvā atmiņa) ir viena no galvenajām datora sastāvdaļām. Operatīvajā atmiņā atrodas tā programma, kuru pašlaik izpilda mikroprocesors. Tas nolasa no atmiņas komandas un apstrādājamos datus, kā arī ieraksta tajā rezultātus. Pēc datora ieslēgšanas tā operatīvajā atmiņā vispirms tiek ierakstīta operētājsistēma, kura atmiņā atrodas visu darba laiku. Operatīvās atmiņas galvenās priekšrocība ir tādas: ātri var nolasīt un ierakstīt datus jebkurā atmiņas vietā. Tas nodrošina efektīvu mijiedarbību ar mikroprocesoru. Galvenais brīvpieejas atmiņas trūkums ir tas, ka tā ir energoatkarīga. Izslēdzot barošanas spriegumu, informācija operatīvajā atmiņā zūd. Svarīga lieta ir operatīvās atmiņas apjomam. Jo tā ir ietilpīgāka, jo vairāk programmu tajā vienlaikus var atrasties. Operatīvās atmiņas nolasīšanas ātrumu mēra nanosekundēs – ns. Operatīvās atmiņas ietilpību mēra bitos, baitos, kilobitos, megabaitos un gigabaitos. Piemēram: 16b → 216 = 64KB
20b → 220 = 1MB
24b → 224 = 1GB
32b → 232 = 4GB
Procesoram un Operatīvajai atmiņai savstarpēji ir liela nozīme. Starp tiem pastāv Fetch Execute cikls, kas nozīmē procesu kurā procesors saņem no atmiņas nākošo instrukciju, dekodē un to izpilda. Pastāv vairāku veidu operatīvo atmiņu, kas katru gadu tiek uzlabotas.
DRAM (dynamic random access memory) – dinamiskā operatīvā atmiņa. Tā tiek uzstādīta uz datora mātes plates speciālā tai paredzētā ligzdā. DRAM atmiņu sastāv no daudziem kondensātoriem. Katrs kondensātors, kurš satur vai nesatur lādiņu ir 0 vai 1 tas ir viens baits. Kondensātorā lādiņš zūd, tāpēc tas ir nepārtraukti jāatjaunina, tāpēc atmiņu sauc par dinamisku. Ātrums ~ 50 ns. Pastāv vairāku veidu operatīvo atmiņu, gan pēc plākšņu veidiem un lielumiem, gan pēc to ietilpības.
SRAM
SRAM (static random access memory) - statiskā operatīvā atmiņa. Katrai atmiņas šūnai izmanto vidēji 4 – 6 tranzistorus. Šis atmiņas tips galvenokārt tiek izmantots kešatmiņai. Ļoti dārgas operatīvās atmiņas. Uz mātes plates aizņem daudz vietas. Tās ātrums ir ~ 10 ns. Tāpat pastāv arī šo operatīvo atmiņu vairāki veidi, lai gan šīs operatīvās atmiņas ļoti reti izmanto.…