Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:197805
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.06.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Operacionālais pastiprinātājs (OP) ir paredzēts matemātisku operāciju izpildei analogās aprēķināšanas mašīnās. Pirmo lampu OP K2w izstrādāja L.Džuli 1942.gadā (ASV). Pirmie OP uz tranzistoriem parādījās pārdošanā 1959.gadā. R.Malter (ASV) izstrādāja OP R2, kas iekļāva septiņus germāniju tranzistorus un varikapas tiltiņu. Drošuma prasības palielinājumam, raksturojumu uzlabojumam, vērtības un izmēru pazemināšanu sekmēja integrālu mikroshēmu attīstībai, kuras tika izstrādātas firmas Texas Instruments (ASV) laboratorijā 1958 gadā. Pirmais integrālais OP mA702, kam bija tirgu panākumi, tika izstrādāts R.Uidlarom (ASV) 1963.gadā.
Operacionālos pastiprinātājus sākumā izmantoja dažādu matemātisku operāciju veikšanai (piemēram, vairāku spriegumu saskaitīšanai, integrēšanai u.c.). Kad attīstījās integrālā mikroelektronika un parādījās operacionālie pastiprinātāji integrālā izpildījumā, tie kļuva par universāliem pastiprināšanas elementiem, kurus izmanto, lai izveidotu visdažādākos pastiprinātājus, impulsu iekārtu elementus, dažādas formas svārstību ģeneratorus utt.
Operacionālais pastiprinātājs ir līdzstrāvas pastiprinātājs ar ļoti lielu pastiprinājuma koeficientu, kas sasniedz pat miljonu. Pastiprinātāja pirmo pakāpi veido pēc diferenciālās shēmas, tāpēc operacionālajiem pastiprinātājiem ir divas ieejas – tiešā un inversā. Inverso ieeju shēmā apzīmē ar aplīti. Lai varētu iegūt kā pozitīvu, tā arī negatīvu izejas spriegumu, operacionālo pastiprinātāju parasti baro no diviem pretējas polaritātes avotiem.
Tikai speciālos gadījumos (impulsu tehnikas iekārtās) operacionālos pastiprinātājus var izmantot bez stipras negatīvās atgriezeniskās saites. Parasti negatīvā atgriezeniskā saite ir nepieciešama gan ļoti lielā pastiprinājuma koeficienta samazināšanai, gan arī, lai palielinātu parametru stabilitāti un precizitāti. Negatīvo atgriezenisko saiti izveido, pastiprinātāja izejai pieslēdzot sprieguma dalītāju un no tā atgriezeniskās saites signālu pievadot inversajai ieejai.
Liela skaita OP tipi, ko izlaiž rūpniecība, iedalas uz OP kopējas izmantošanas un specializētie OP (piemēram, zemskaņas, mikrojaudīgie, ātrdarbīgi un daži citi). Īpašību aprakstam tiem un citiem tiek izmantoti nākamie galvenie raksturojumi.
Sprieguma pastiprināšanas koeficents (КU) – tās ir signāla amplitūdas attiecības uz signāla iziešanas pie amplitūdas uz vienas no ieejām, kad cita ieeja ir savienota ar «zemi» (vai pie signālu diferences uz abam Uie , ja signāla avots ir iekļauts starp tiem). Tipveida КU lielumi atrodas robežās 2*103-5*104. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties