1. Ievads
Referātā aplūkošu ontoloģisko Dieva esamības pierādījumu. Ievadam pārdomāšu kāda un vai vispār ir vajadzība pēc Dieva pierādīšanas.
1.2. Dieva esamības pierādījuma raksturs
Mavrodes, I.,G., Belief in God; New York: Random House, 1970.
Trīs jautājumi, kurus var uzdot domājot par Dieva esamības pierādījumiem:
1. Vai tas ir tā vērts? Ja ir iespējams pierādīt Dieva esamību, vai tas būtu tā vērts to darīt?
Nevajadzētu pārsteidzīgi atbildēt, ka - jā, noteikti, pierādīt Dieva esamību ir tā vērts, lai to darītu. Pats par sevi fakts, ka ir iespējams kaut ko pierādīt, nepadara to par vērtīgu atklājumu. Uzņemoties darīt visu, kas ir iespējams, ir ļoti ticams, ka netiks paveiktas derīgākās lietas. Pieņemot, ka es varētu pierādīt Dieva esamību, bet priekš tam man būs jāpatērē vesels gads laika, vai tas būs vērtīgs gads no manas dzīves? Būšu pazaudējusi veselu gada peļņu, vai tas ir vajadzīgs un kāpēc?
Viens no iemesliem, kādēļ to varētu darīt, ir tāds, ka Dieva jautājums ir svarīgs un tādēļ viss, kas tiek darīts saistībā ar to ir svarīgs un noderīgs. Nevar noliegt, ka jebkuram cilvēkam Dievs ir svarīgs kaut vai tik lielā mērā, ka jāizvēlas – ticēt viņam vai neticēt, tomēr arguments, kas balstīts uz šādu pārliecību, būs maldīgs. Iespējams, ka Dievu nepieciešams pierādīt, lai viņa esamība (vai neesamība) tiktu pierādīta uz visiem laikiem; cilvēki zinātu, ka Dievs ir, jo ir ticis pierādīts.
2. Bet kas notiktu gadījumā, ja Dieva esamība netiktu pierādīta? Vai tas būtu iemesls nožēlai un vilšanās sajūtai?
Arī atbildot uz šo jautājumu nevajadzētu pārsteidzīgi steigties. Tas, ka kaut ko nav iespējams pierādīt, nav par pamatu nožēlai. Vai ir kaut kas nozīmīgs Dieva eksistences pierādījumā, kas tās izplatīšanas ideju padarītu nozīmīgu?
a) Ja Dievs vienreiz tiktu pierādīts, tad cilvēki zinātu, ka Dievs eksistē.
Praktiski tas nav pierādāms, un diez vai visi cilvēki tam noticētu, tomēr nopietna Dieva pierādījumam varētu būt augsta ticamības pakāpe, kam atrastos sekotāji.
…