1991. gada decembrī notika Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas valstu pārstāvju tikšanās, kur lēma par nepieciešamību izveidot ekonomisko savienību, lai pēc Padomju Savienības sabrukšanas starp šīm valstīm nepārtrūktu ekonomiskās saites, kur līdz šim pastāvēja vienota naudas vienība un visa finansu sistēma. Nozīmīgs jautājums tika risināts par pāriešanu no plānveida ekonomikas uz tirgus ekonomiku pie konkurences apstākļiem.
NVS valstu izveide iezīmēja divus savstarpēji saistītus mērķus – pirmais – likvidēt un attiekties no iepriekšējās valsts ekonomikas uzbūves un otrais – veidot jaunus ekonomiskus un tirgus sakarus starp neatkarīgām valstīm, kurās tiktu realizēta ekonomikas un tirgus veidošanas principi pie konkurences apstākļiem.
Šāda valstu savienības veidošana bija arī politisks lēmums, jo katras valsts drošību stiprināja pārējās NVS valstis. Kā pamats šādām attiecībām kalpoja PSRS laikā izveidojušies sakari starp valstīm.
Sabrūkot PSRS un izveidojoties NVS valstu ekonomiskai savienībai, kur pārejas periodā valstis cieta ekonomisko krīzi, Krievijas ražošanas apjomi 30% apmērā ir atkarīgi no sadarbības ar citām valstīm. Ukraina, saraujot saites ar NVS valstīm, varētu zaudēt ap 80% no kopējā ražošanas apjoma. …