Es izvēlējos rakstīt referātu par metālu lomu vides piesārņošanā, jo uz pasaules vairāk kā 75% ķīmisko elementu ir metāli. Metāliem ir ļoti liela nozīme cilvēku dzīvē, jo tie sastopami mums visapkārt. Datoros, televizoros, mobilajos tālruņos, tāpat arī daudzas krāsvielas satur metālus, pesticīdos ir metāli, būvniecībā izmanto metālus, caurules pa kurām plūst ūdens ir no metāla (ja vien nav mainītas un ievietotas plastmasas), elektrība plūst pa vadiem kas ir no metāliem. Mūsu dzīve bez tiem nav iedomājama. Bet tomēr tie nav tik nekaitīgi, kā šķiet sākumā. Tādēļ arī izvēlējos šo tēmu, lai papildinātu savas zināšanas par metālu kaitīgumu.
Īpaši interesanti šķiet tas, ka metāli jau tika iegūti 6000g p. m.ē. Tādi metāli kā varš, zelts, sudrabs, svins un dzīvsudrabs tiek izmantoti jau vairākus gadu tūkstošus (kaut vai svins jau tika izmantots Senajā Ēģiptē). Tomēr salīdzinoši nesen tika atklāti lielākā daļa metālu, kas izskaidrojams ar tehnikas attīstību. Līdz 19. gadsimta bija pazīstami tikai 24 metāli, bet 19. gadsimtā līdz ar rūpniecisko revolūciju sākās aktīva metālu atklāšana un nepilnu divu gadsimtu laikā tika atklāti 62 metāli. Interesanti šķiet tas, ka tikai 20 gadsimta beigās, sākās nopietna izpēte par metālu ietekmi uz vidi.[1]
Savā darbā nolēmu apskatīt 8 metālu ietekmi uz vidi, iekļaujot gan smagos metālus, gan vieglos metālus. Īpaši lielu uzmanību centos pievērst trīs smagajiem metāliem, kuri ir toksiski, t.i. dzīvsudrabs, svins un kadmijs. Pārējie metāli atspoguļo tās problēmas, kādas var radīt vides piesārņojums ar citiem ķīmiskiem elementiem.…