Pabeigts noziedzīgs nodarījums
Noziedzīgs nodarījums atzīstams par pabeigtu, ja personas izdarītais nodarījums satur visas Krimināllikuma Sevišķās daļas pantā vai panta daļā paredzētās noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Krimināltiesību teorijā uzsvērts, ka brīdis, no kura noziedzīgs nodarījums skaitās pabeigts, atkarīgs no nodarījuma sastāva uzbūves krimināltiesību normā.
Krimināltiesību jēdzienu skaidrojošā vārdnīca pabeigtu noziedzīgu nodarījumu definē kā nozieguma stadiju, kad Krimināllikumā definētais nodarījums pilnīgi izdarīts līdz tā loģiskam galam. To raksturo visu konkrēta sastāva pazīmju esamību. Atšķirībā no pārējām noziedzīga nodarījuma stadijām pabeigtu noziegumu kvalificē pēc Sevišķās daļas pantiem, neatsaucoties uz vispārīgo.
Ja likumdevējs kā pabeigta noziedzīga nodarījuma obligātu prasību kopā ar darbību vai bezdarbību nodarījuma sastāvā ietvēris arī kaitīgās sekas , kas uzskatāms ar nodarījuma materiālu sastāvu , tad noziedzīgs nodarījums skaitās pabeigts ar to brīdi kad tādas sekas iestājušās. Tie nodarījumi , kuri atbilst Krimināllikuma sevišķās daļas panta dispozīcijai skaitās pabeigti ar darbības vai bezdarbības akta īstenošanas brīdi, atbilst noziedzīga nodarījuma formālam sastāvam. Pie nodarījumiem ar nošķeltiem sastāviem pabeigtības brīdis ir ievērojami atvirzīts no kaitīgajām sekām , kas sastāda daļu no veicamajām darbībām vai sekām , kas nodara vislielāko kaitējumu, bet nav ietverts noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēs. Autors uzskata, ka ir būtiski noteikt to brīdi, kad var konstatēt , ka noziedzīgs nodarījums ir pabeigts, izrietot no krimināltiesību teorijā minētiem svarīgiem aspektiem.
…