Noziegums – sabiedriski bīstams nodarījums, kas paredzēts krimināllikumā un ko tīši vai aiz neuzmanības izdarījusi pieskaitāma kriminālatbildības vecumu sasniegusi persona.
Tautas attīstības svarīga sastāvdaļa ir cilvēka drošība visplašākā izpratnē. Noziedzība, īpaši organizēta noziedzība, apdraud ne tikai tautas fizisko drošību, bet arī tās labklājību. Noziedzības problēma, līdzās zemajam labklājības līmenim un bezdarbam, socioloģiskās aptaujās tiek minēta kā viens no šobrīd visaktuālākajiem jautājumiem Latvijas sabiedrībā.
Darba mērķis: izpētīt un analizēt noziedzības statistiku Latvijā. Lai spētu izpētīt šo sabiedrības nevēlamo parādību, vispirms savācu statistiskās informācijas datus. Noziedzības statistikas dati Latvijā tiek apkopoti gan “Latvijas statistikas gadagrāmatā”, gan atsevišķā izdevumā: “Likumpārkāpumi un sabiedrībai nevēlamās parādības”.
Pēc tam veicu statistiskās novērošanas procesā iegūtās informācijas sakopošanu. Sistematizēju un apkopoju informāciju par noziegumu veidiem, noziedzīgos nodarījumus izdarījušo personu sastāvu un atklāto noziegumu skaitu, lai kopumā novērtētu noziedzības līmeni valstī. Datus sakopoju pēc noteiktām pazīmēm, veidojot grupas tabulas. Nākošajā posmā veicu analīzi, kas ir pētīšanas metode, kam raksturīga objektu sadalīšana daļās, cēloņu atrašana, sastāva noteikšana. Analīzē noskaidroju pētāmā objekta struktūru.
Datu salīdzināšanai izmantošu absolūtos un relatīvos lielumus, dinamikas rindas, kur parādīsies absolūtais pieaugums, augšanas temps kā arī pieauguma temps un citi rādītāji.
Darbā izmantošu tabulas datus, kas nodrošinās ar nepieciešamo informāciju. Kā arī datu labākai uzskatāmībai izmantošu attēlus, kurās atspoguļošu iegūtos datus.…