Notekūdeņi ir ūdeņi, kas cilvēka darbības dēļ mainījuši savas sākotnējās fizikālās, ķīmiskās vai bioloģiskās īpašības, to skaitā: sadzīves, nokrišņu, ražošanas un lauksaimniecības notekūdeņi.
Notekūdeņiem piemīt nepatīkama smaka, tajos mēdz atrasties veselībai kaitīgi mikroorganismi, notekūdeņos atrodas vielas, kas veicina upju un dīķu aizaugšanu, rūpnieciskajos notekūdeņos var atrasties kaitīgas sintētiskās vielas – visi šie faktori skaidri apliecina, ka notekūdeņu attīrīšana ir viens no ilgtspējīgas civilizētas sabiedrības eksistences priekšnoteikumiem.
Es izvēlējos šo tēmu jo pats dzīvoju Cēsīs un vēlējos uzzināt, kā attīra notekūdeņus manā pilsētā. Un cik tīri tie tiek aizvadīti uz Gauju.
Cēsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtas (NAI) atrodas Cēsīs, Kvēpenes ielā.
Šajās NAI tiek savākti ar kanalizācijas palīdzību visi Cēsu pilsētas notekūdeņi un attīrīti lai tos varētu atgriezt tīrus dabai.
Tā kā visi cilvēki lieto ūdeni un līdz ar to veidojas notekūdens un tas ir jāattīra. Katru dienu Cēsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtā (NAI) saņem no 1700- 4000 m3 notekūdens diennaktī. Un attīrīšanas iekārtas spēj attīrīt 3000 m3 diennaktī.
1.Notekūdeņu iedalījums
Sadzīves notekūdeņi veidojas, cilvēkiem ikdienā dažādos veidos izmantojot dzeramo ūdeni. Tie ir visi tie ūdeņi, kuri, dažādi izmantoti, galu galā nonāk kanalizācijā. Šādos notekūdeņos ir gan izšķīdušas, gan arī neizšķīdušas organiskās vielas un dažādi mikroorganismi. Sadzīves notekūdeņos esošās organiskās vielas, nonākušas upē, veicina ūdens augu attīstību - līdz pat upes pilnīgai aizaugšanai. Ar notekūdeņiem upē nokļuvušie mikroorganismi var izraisīt saslimšanu ar dažādām slimībām – dizentēriju, salmonelozi, botkina slimību (“dzelteno kaiti”) u.c.…