Secinājumi
• Īres tiesiskās attiecības veidojas tadā gadījumā, ja lietošanā nododamā lieta nenes nekādu labumu, savukārt nomas tiesiskās attiecības veidojas tieši pretējā gadījumā t.i., kad no iznomātās lietas gūst sev labumu.
• Nekustamā īpašuma nomas un īres līgumi iedalās trīs grupās: noslēgti uz noteiktu termiņu, līdz noteikta mērķa sasniegšanai, uz nenoteiktu laiku;
• Abpusēji izdevīgi ir sastādīt pēc iespējas detalizētu īres/nomas līgumu, taču līgums var būt arī pavisam īss - būtiska ir vienošanās par īres/nomas objektu un maksu. Līgumā neatrunātie un strīdīgie jautājumi tiks izšķirti pēc Latvijas Civillikuma un citiem normatīvajiem aktiem.
• Gan īres, gan nomas līgumu var grozīt tikai pusēm vienojoties un noformējot izmaiņas rakstveidā. Līdz ar to, lai izvairītos no nepatīkamām situācijam, kas var novest līdz strīdam un attiecību skaidrošanos tiesā, slēdzot līgumu, izīrētājam/iznomātājam jābūt pietiekami uzmanīgam un līgumā jāiekļauj punkts, kurš paredz īres/nomas maksas paugstināšanas ispējas, tādējādi novēršot iespējamo domstarpību rašanos ar otru pusi.
• Lai izvairītos no nepatīkamās situācijas, kad īrniekam vai nomniekam ir jāatgriež īres vai nomas piekšmets (dzīvojamā māja vai dzīvoklis), pirms līgumā noteiktā termiņa, noslēgtais līgums ir jāieraksta zemesgrāmatās, jo gadījumā, ja nomas vai īres priekšmets nonāks citas personas īpašumā, ieguvējam būs jāievēro nomas vai īres līgums. Tādējādi īrnieka vai nomnieka tiesības tiks pasargātas un puses izvairīsies no nevajadzīgiem strīdiem.
• Lai pasargātu savas tiesības un izvairītos no nepamatotiem izdevumiem un iespējas tikt apkrāptam, noslēdzot īres līgumu, īrniekam jāpiedāvā noslēgtajam līgumam pievienot dzīvojamās telpas pieņemšanas nodošanas aktu, kurā tiktu uzskaitīta un novērtēta gan dzīvojamā platība, gan dzīvoklī esošās iekārtas un mantas.
• Nozslēdzot līgumu par zemes nomu, nomniekam jāiekļauj tajā punkts par valsts subsīdiju saņemšanu, nosakot šīs tiesības tieši nomniekam.
…