Šī referāta darba temats ir nomas un īres līguma vispārīgs raksturojums. Temata tēmu noteica šīs tēmas aktualitāte, kā arī mana personiskā interese par šo tēmu.
Dažādu priekšmetu, telpu un tiesību lietošanas iespēju nodrošina ne tikai to iegāde īpašumā. Ja priekšmets, telpu tiesības vajadzīgas tikai uz laiku, tad izdevīgāk ir noslēgt īres vai nomas līgumu.
Savā referātā centīšos apskatīt nomas līgumu. Galvenais likumdošanas akts, kas regulē nomas līguma attiecības ir Latvijas Republikas Civillikums, bet ir arī speciālie likumdošanas akti, kas nosaka nomas attiecības. Tādi, piemēram, ir Ministru kabineta “Noteikumi par valsts zemes nomu”, kuri nosaka kārtību, kādā ministrijas un citas valsts institūcijas slēdz līgumus par viņu valdījumā nodotās zemes iznomāšanu fiziskajām un juridiskajām personām, LR likums “Par zemes lietošanu un zemes ierīcību”, kura uzdevums ir aizsargāt zemes lietotāju tiesības un regulēt zemes lietošanas un zemes ierīcības pamatnoteikumus, kā arī LR likums “Par valsts uzņēmumu”, kurā ir noteikta valsts pamatlīdzekļu iznomāšanas kārtība u.c.
Mana referāta mērķis ir vispārīgi raksturot nomas līgumu. Referātā tiks risināti šādi uzdevumi: raksturot nomas līguma jēdzienu, izpētīt un raksturot Civillikuma normas, kas regulē nomas līguma noslēgšanas un izbeigšanas kārtību, kā arī līguma slēdzēju pušu pienākumus. Tāpat nedaudz raksturot speciālajos likumos iekļautās tiesību normas, kas reglamentē nomas līguma noslēgšanas kārtību.
Civillikuma 2112.pants nosaka, ka noma ir līgums, ar ko viena puse piešķir vai apsola otrai par zināmu nomas maksu kādas augļu nesējas lietas lietošanu ar tiesību iegūt augļus.
Jāņem vērā tas, ka augļu ievākšana, lietojot lietu, ir nomnieka tiesība, nevis pienākums, un gadījumā, ja viņš šos augļus neievāktu nomas līgums nepārvērstos par īres līgumu.1
Noma ir uz savstarpējas vienošanās pamata radīts saistību tiesību mantiska rakstura līgums.2 Šis līgums var rasties divos veidos:
ar lietas piešķiršanu (nodošanu);
ar lietas apsolījumu. …