Noliktavu nozīme
Pārvadājumiem pieņemtās kravas nepieciešams uzglabāt noliktavās pie sliežu ceļiem, laikā starp pārvadājumiem, pieņemšanu un iekraušanu vagonos, kā arī starp izkraušanu un izvešanu no stacijas teritorijas. Turklāt noliktavās kravas grupējas pēc virzieniem un tās sakārto ritošā sastāva labākai izmantošanai. Tādā veidā nolitktavai ir liela loma pārvadājumu procesu organizēšanā.
Visas noliktavas, kas atrodas pie sliežu ceļiem, iedalās divās grupās: koplietošanas, tās parasti izvietotas kravu pagalmos, kuras pieder dzelzceļam un ir paredzētas dažādu kravu īpašniekiem kravu saglabāšanai un pārējās, kas pieder organizācijām un uzņēmumiem un tās biežāk atrodas aiz kravas pagalma robežām un pievedceļiem, kas piekļaujas stacijai.
Vadoties no glabāšanas termiņiem, izšķir īslaicīgās (vai operatīvās) un ilglaicīgās uzglabāšanas noliktavas.
Pie pirmās kategorijas noliktavām pieskaitāmas koplietošanas noliktavas, jo Nolikumā paredzēta tikai diennakts kravas uzglabāšana bez maksas.
Atkarībā no kravu īpatnībām tās uzglabā atklātos noliktavu laukumos, pussegtajās noliktavu telpās (nojumēs, segtajās platformās) un segtajās noliktavās (elevatoros, taras kravu noliktavās, saldētavās, speciālās kategorijas un ielejamo kravu glabātuvēs u.c.)
Noliktavas tiek specializētas pēc kravu nosūtīšanas, pieņemšanas un šķirošanas operāciju izpildes rakstura. Šīs operācijas var būt apvienotas vienā noliktavā.
Taras un gabalkravu pārvadāšanai visumā efektīvākas ir noliktavas ar segtām un atklātām platformām. Tādu noliktavu rampu platums no autotransporta pārbrauktuves puses ir 2,0 m, bet no dzelzceļa puses – 3,3 m. Mehanizēto kravu pārstrādāšanu nodrošina, pielietojot elektriskos iekrāvējus un paliktņus.
Perspektīvāki ir apvienotie angāra tipa cehi ar vienu vai vairākiem iekšpusē ievestiem ceļiem, ieslēdzot kravas noliktavas un šķirošanas platformas, bet lielās stacijās platumu plielina (18+18 m) kombinēto (18+18+18 m).
…