Saistību tiesības kā tiesību kopums regulē saistību rašanos, izpildi un to izbeigšanos. Tātad saistību tiesības nosaka civiltiesisko attiecību saturu, mantas sadales, dažādu pakalpojumu un citu tiesisko darījumu procesos, kas saistīti ar līgumu noslēgšanu, to izpildi, tiesisko nodrošinājumu un attiecīgām tiesiskām sekām. Kā piemēru varētu uzskatīt nokavējumu.
Savā darbā es apskatīšu parādnieka un kreditora nokavējumu un to sekas.
Nokavējums ir saistības izpildīšanas vai izpildījuma ņemšanas prettiesīgs novilcinājums. Pirmajā gadījumā ir parādnieka vaina, bet otrajā – kreditora nokavējums. ( CL 1651.pants ).
Nokavējums ir izpildījuma novilcinājums ilgāk par pienācīgo laiku. Nokavējums pēc apskatāmās nodaļas ir tikai tad, ja tas izpaužas prettiesiskā novilcinājumā. Ja pienākuma izpildi aizkavē nepārvarama vara vai citi attaisnojoši apstākļi, novilcinājums nav prettiesisks.
Saistību tiesības saskaņā ar Civillikuma 1401. pantu ir tādas tiesības, uz kuru pamata vienai personai – parādniekam – jāizdara par labu otrai – kreditoram – zināma darbība, kam ir mantiska vērtība, respektīvi, vienai personai – kreditoram – ir tiesības pieprasīt no parādnieka veikt vai arī atturēties no kaut kādām darbībām jeb arī vienai personai – parādniekam – ir pienākums veikt vai arī neveikt attiecībā pret kādu citu tiesību subjektu – kreditoru – kaut kādu darbību.
Tātad saistības ir tiesiskas sviras, kas spiež fiziskās un juridiskās personas veikt tādas darbības, kuras atbilst Latvijas valsts likumiem.
Tātad, šajā referātā es aprakstīšu, kas tad ir saistība kā kritērijs, kas izpaužas darbībās, kuras savukārt var būt gan pozitīvas, gan arī negatīvas, kā piemēram nokavējums.
Saistību pareizu izpildīšanu lielā mērā nodrošina uzņemto saistību skaidra un nepārprotama izteikšana līgumā.
LR Civillikumā esošo saistību tiesību pastiprināšanas veidus var sadalīt divās daļās. Viens no tādiem veidiem pirmkārt, saistību tiesību pastiprinājumi, kas rodas uz likumu pamata. Piemēram, likumiskie procenti par saistību izpildījuma nokavējumu.…