Lai pilnvērtīgāk izprastu nokavējumu veidu būtību ir sākumā jāizprot ko nozīmē nokavējums.
Nokavējums ir izpildījuma novilcinājums ilgāk par pienācīgo laiku. Ja termiņš saistībā nav noteikts, tad izpildīšanas pienākums rodas pēc kreditora pieprasījuma.(1.)1651.p.
Ja tūliņ pēc pieprasījuma izpildīt saistību nav iespējams, jo traucē saistību raksturs, tad šis izpildes termiņš ir pagarināms, ar to jāsaprot, piemēram, ja izpildījumam nav noteikts termiņš, tad kreditors var to prasīt jebkurā laikā, bet parādnieks var katrā piemērotā laikā izpildīt. Savukārt, ja vajadzība pagarināt termiņu izriet jau no pašas saistības rakstura, tad parādniekam, ja viņš nevar labprātīgi vienoties ar kreditoru, noliekams termiņš pēc tiesas ieskata, kura pie tam ievēro izpildījuma vietas attālumu, izpildījumam nepieciešamo laiku, citus pašā priekšmetā pastāvošos šķēršļus un dalībnieku varbūtējo nodomu.
No šīs definīcijas var secināt, ka pirmajā gadījumā tas ir parādnieka, bet otrajā – kreditora nokavējums. Līdz ar to izdala nokavējumam divus veidus:
1.parādnieka nokavējums;
2.kreditora nokavējums.
Nokavējums ir tikai tad, ja tas izpaužas prettiesiskā novilcinājumā, savukārt, jā pienākumu izpildi aizkavē nepārvarama vara vai citi attaisnojoši iemesli, tad novilcinājums nav prettiesisks. Parādnieka nokavējuma attaisnojumam var tikt izvirzītas arī pamatotas šaubas par saistību vai tās izpildi.
Parādnieka nokavējums izpaužas, kā attiecīgo darbību neveikšana, kas ir noteiktas termiņā, piemēram, lietas nenodošana, darba neizpilde, naudas nesamaksāšana un tā tālāk. Savukārt, kreditora nokavējums izpaužas tad, kad netiek pieņemtas un izpildītas saistības noteiktajā termiņā.
Parādnieka nokavējums atšķirībā no kreditora nokavējuma iestājas pats no sevis:
1.) kad viņš dabūjis lietas valdījumu noziedzīgā vai vispār prettiesiskā kārtā;
2.) kad izpildīšanai noliktā laikā nav iespējams viņu sastapt un viņam prombūtnes attaisnošanai nav svarīgu iemeslu;
3.) kad viņš palaidis garām termiņu, kas nolikts izpildīšanai vai ar likumu, vai arī pēc paražas.(2.)1652.p.…