Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums66 valsts budžetā vai pašvaldību budžetos, kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda naudas un kavējuma naudas maksājums.
Nodokļi - obligāti maksājumi, kurus iekasē valsts no fiziskām un juridiskām personām
NODOKĻU FUNKCIJAS
Klasiskajā ekonomikas teorijā nodokļu sistēmai izvirzīti vairāki nosacījumi, no kuriem būtiskākie ir šādi :
1.Valsts budžeta ieņēmumu nodrošināšana - nodokļu svarīgākā funkcija.
2.Ar nodokļu starpniecību valsts var stimulēt vai ierobežot noteiktus darbības veidus.
3.Dažkārt nodokļi tiek izmantoti, lai aizsargātu noteiktas ražošanas nozares no importa preču ieplūšanas valstī.
4.Nodokļi tiek izmantoti, lai aizkavētu tādas iedzīvotāju rīcības, kuras valdība uzskata par kaitīgām.
5.Valdība nodokļus izmanto, lai regulētu ekonomiskās aktivitātes un pārdalītu ienākumus.
6.Ekonomiskā efektivitāte. Nodokļu sistēma nedrīkst izjaukt efektīvu resursu sadalīšanu valsts ekonomikā. Nepārdomātas rīcības rezultātā var izveidoties situācija, kad kapitāls atstāj valsti. Nodokļu sistēma var šo procesu ietekmēt gan pozitīvi, gan negatīvi. Kapitāla aizplūšana no valsts rada līdzekļu trūkumu, kas savukārt bremzē ekonomikas uzplaukumu. Šādā situācijā nepieciešams izvērtēt nodokļu sistēmas deformējošo efektu uz kapitāla tirgu, kā arī noteikt ekonomiskā kaitējuma pakāpi, kas radusies nodokļu politikas realizēšanas rezultātā.
Tiešie nodokļi - nodokļi, ar kuriem apliek ienākumu un bagātību. Šos nodokļus sauc par tiešajiem, jo uz personu, kurai tas ir jāmaksā, gulstas visa nodokļu nasta. Tos iekasē no juridisko un fizisko personu ienākumiem vai mantas pēc noteiktām nodokļu likmēm.
Netiešie nodokļi - nodokļi, ar kuriem apliek izdevumus. Šos nodokļus sauc par netiešajiem, jo persona, kurai šis nodoklis ir jāmaksā, var daļu vai visus nodokļus iekasēt no patērētāja augstākas cenas veidā. Tos iekasē no noteiktiem darbības veidiem. Šie nodokļi ir iekļauti produkcijas tirgus cenā un tos pārsvarā nomaksā patērētājs. Tie ir jāiemaksā neatkarīgi no ienākuma vai mantas lieluma.…