Jebkurā valstī ir nodokļi, vienā tie ir zemāki, otrā-augstāki. No nodokļu maksātāju viedokļa nodokļi vienmēr bija un būs nepatīkama lieta, lai cik zemi tie nebūtu. Tāpēc ir interesanti novērtēt, kādā mērā nodokļi apgrūtina to maksātājus katrā konkrētā valstī. To nevar novērtēt vienīgi ar nodokļu likmju salīdzināšanu dažādās valstīs, jo katrā atsevišķā valstī pastāv virkne citu faktoru, kas raksturo vispārējo ekonomiskās attīstības līmeni. Kopējā nodokļu nasta ir tāds rādītājs, kurš parāda kādā no subjektu ienākumiem tiek maksāta valsts budžetā. Un ar to palīdzību var secināt par efektu, ko tā dod valstij, kā tā ietekmē ekonomikas attīstību. Valstīs ar lielāko nodokļu slogu valdība pārvalda lielāku ienākuma daļu nekā valstīs ar zemāku nodokļu slogu. Cik, tas ir labi, atkarīgs arī no valdības spējas pārvaldīt un racionāli pārdalīt tās rīcībā esošos līdzekļus, kurus tā saņem kā nodokļu budžetā. Var gadīties, ka valsts atņem pārāk daudz naudas līdzekļu no iedzīvotājiem, līdz ar to bremzējot ekonomisko aktivitāti.
Latvijā kā neatkarīgā valstī nodokļu sistēma jau ir sakārtota, bet tomēr nodokļus reglamentējošus likumdošanas aktos pastāv dažādas nepilnības, kas laika gaitā tiek atklātas. Arī valstī un pasaulē notiekošie ekonomiskie procesi izsauc pastāvošo likumu grozīšanu.
Šī darba mērķis ir sniegt secinājumus par nodokļu sistēmu Latvijā.
Uzdevumi:
Aplukot - nodokļu sistēmu Latvijas Republikā;
nodokļu veidus;
nodokļu reformas;
Nodokļi ir neatņemama ikvienas valsts sastāvdaļa. Tikai daži ekonomikas jautājumi tik viegli izraisa polemiku kā nodokļi, jo tie skar ikvienu valsts iedzīvotāju gan kā nodokļu maksātāju, gan kā to labumu saņēmēju, ko sniedz nodokļi. Lai gan vairākums cilvēku atzīst nodokļu nepieciešamību, valsts nodokļu sistēma parasti tiek vairāk kritizēta nekā slavēta. Kāpēc valdība iekasē nodokļus? Tas ir galvenais valsts ienākumu avots-80% no Latvijas budžeta 2003.gadā veidoja nodokļu ieņēmumi. Tomēr valdības izmaksu segšana nav vienīgā nodokļu funkcija. Dažkārt nodokļi tiek iekasēti, lai aizsargātu noteiktas ražošanas nozares. Nodokļus izmanto arī, lai veicinātu noteiktas darbības. Valdība var stimulēt ražotājus modernizēt rūpnīcas, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, samazinot nodokļus. Ar nodokļiem var regulēt ekonomiskās aktivitātes līmeni. Kā parādīja ekonomiskā aprite, ekonomikas apjoms ir tieši saistīts ar patērētāju un uzņēmumu izdevumiem..…