Latvijas Republikas saimnieciskās darbības vide krasi mainījās 90-to gadu sākumā. Pēc neatkarības atgūšanas Latvijā ir notikuši neatgriezeniski procesi. Kādreizējais sociālisma plānveida saimniekošanas modelis tika nomainīts ar tirgus ekonomikas modeli, kas radīja priekšnoteikumus privātā sektora attīstībai, konkurencei. Tā rezultātā radās dažādas uzņēmējdarbības formas.
Latvijas ekonomikā, uzsākot jauno sistēmu, dominēja īstermiņa un vidēja perioda uzdevumi tirgus ekonomikas pamatu veidošanai un makroekonomiskas stabilitātes nodrošināšanai. Nostiprinājās tirdzniecības liberalizācija, privātīpašuma atjaunošana, valsts valodas veidošana. Pastiprinājās tirgus ekonomikas funkcionēšanai nepieciešamo institūciju veidošana. Izveidojās saimniekošanas apstākļiem piemērota nodokļu politika. Ar katru gadu, ar vien aktuālāki kļūst ekonomiskās izaugsmes jautājumu.
Visā valsts ekonomikā šodien valsts regulējošie pasākumi spēj nodrošināt stabilu un stabilu uzņēmējdarbības un sabiedrības vides veidošanu. Attīstītajā tirgus ekonomikā nozīmīga loma ir valsts ietekmei, kura nosaka valsts ekonomisko politiku, nodokļu politiku kā arī atbild par valsts ekonomiskās sistēmas regulēšanu.
Pareiza nodokļu maksātāju izvēle – viena no galvenajām nodokļu politikas problēmām. Par nodokļu maksātāju var būt kā fiziska persona, tā juridiska persona. Ne mazāks svarīgs uzdevums ir noskaidrot, kuri no visiem ienākumu veidiem būs ar nodokļiem apliekamie nodokļi.
Viens no budžeta galvenajiem uzdevumiem ir veicināt optimālu valdības funkciju īstenošanu, pēc iespējas efektīvāk izlietot finanses un sasniedzot maksimālu labumu. …