Izvairīšanās no nodokļu maksāšanas (motīvi un iemesli)
Mūsdienīgas nodokļu sistēmas uzbūves pamatprincipi ir:
o godīgums (kad nodokļu apjoms atbilst nodokļu maksātāja materiālajām iespējām);
o vienlīdzīgums (vienādas nodokļu likmes piemērošana viena veida ienākumiem);
o efektivitāte (iespēja nodrošināt uzņēmējdarbības ekonomisko attīstību);
o neitralitāte (nav atkarīga no investīciju ieguldīšanas sfēras);
o vienkāršība (aprēķināšanā, pieejamībā un izpratnē).
Galvenās problēmas nodokļu iekasēšanas jomā rodas tieši tādēļ, ka minētie principi nav ievēroti, nav pietiekoši sabalansēti, vai nedarbojas pietiekamā mērā. Kā rezultātā novērojams „ēnu ekonomikas” pieaugums, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, ekonomisko noziegumu pieaugums, un, protams, arī iekasēto nodokļu apjoma samazināšanās.
Saskaņā ar nodokļu speciālistu viedokli, var identificēt 4 galvenās nodokļu nemaksāšanas motīvu grupas: ekonomiskie, politiskie, morālie jeb psiholoģiskie motīvi un tehniskie motīvi.
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc nodokļu maksātājs cenšas izvairīties no nodokļu nomaksas ir – nestabils šī maksātāja finansiālais stāvoklis – jo nedrošāk jūtas uzņēmējs, jo lielāka iespējamība, ka nodokļi netiks maksāti. Otrs svarīgākais iemesls ir– nodokļu likumdošanas sarežģītība un pretrunīgums. Nodokļu iekasēšanas rezultāti ir tieši atkarīgi no nodokļu normatīvo aktu piemērošanas metodiku precizitātes un skaidra izklāsta, nodokļu iekasēšanas iestāžu tehniskā aprīkojuma un darbinieku profesionālās sagatavotības, kā arī iedzīvotāju izglītotības līmeņa nodokļu likumdošanas jomā.
…