Nodokļu vēsturei ir tūkstošiem gadu. Tie ir ekonomisku attiecību nepieciešams posms no valsts rašanās momenta un sabiedrības sadalīšanas klasēs, kad pirmatnējas sabiedrības dzimstošie sociāli-valstiskie mehānismi prasīja atbilstošu finansēšanu.
Galveno valsts ieņēmumu avotu veido nodokļi.
Nodokļu maksāšana ir viens no pienākumiem attiecībā pret valsti.
Izvairīšanās no nodokļiem kavē valsts ekonomisko attīstību, jo tas:
1.mazina iespējas palielināt sociālos pabalstus un pensijas;
2.samazina ieguldījumu iespējamību veselības aizsardzībai un izglītības attīstībai;
3.sekmē nelegālo tirgus attīstību;
Viens no galvenajiem nodokļu ienākumu avotiem jebkurā valstī ir uzņēmējdarbības aplikšana ar tiem. Uzņēmējdarbība ir ne tikai savu personīgo vajadzību apmierināšana, parasti tās mērķis ir pēc iespējas lielākas peļņas gūšana. Uzņēmējdarbības pamatā ir personīgās intereses, kuras realizējot neapzināti tiek apmierinātas visas sabiedrības vajadzības.
Lai saskaņotu valsts un uzņēmēju intereses, ir nepieciešama uzņēmējdarbības regulēšana. Valstij ir jāregulē uzņēmējdarbība savas sociāli ekonomiskās politikas realizācijas nolūkā. Valsts regulē uzņēmējdarbību ar ekonomiskajām un administratīvajām metodēm.
Viena no uzņēmējdarbības regulēšanas ekonomiskām metodēm ir uzņēmējdarbības aplikšana ar nodokļiem.
Nodokļi ir nepieciešami jo tie veicina sabiedrības pakāpenisku attīstību. Valsts uzdevums, ņemot vērā esošos apstākļus, veidot attiecīgu nodokļu sistēmu, kas būs efektīva sabiedrībai un valsts ekonomiskajai izaugsmei.
Jebkuras valsts nodokļu sistēmu veido nodokļu elementi – nodokļu maksātāji, nodokļu bāze, nodokļu likmes un nodokļu atvieglojumi. Latvijas nodokļu politiķu uzdevums ir veidot tādu nodokļu sistēmu, ko uzskata par taisnīgu un saprotamu lielākā sabiedrības daļa.
Nodokļu politikai ir jābūt instrumentam, ar kura palīdzību tiek veicināta Latvijas tautsaimniecības attīstība. Ņemot vērā, ka valsts bez nodokļiem iztikt nevar, ir jāizvēlas vismazāk ekonomiku negatīvi ietekmējošie nodokļi.
Nodokļu pastāvēšana ir saistīta ar valsts pastāvēšanu.…