Kursa darba temats ir „Nodokļu būtība, funkcijas, veidi un likmes” Šo temata izvēli es varu pamatot ar savu interesi par Latvijas nodokļu sistēmu un budžetu. Manas izvēlētās tēmas aktualitātes pamatojums ir biežās diskusijas masu informācijas līdzekļos par budžetu, un tā kā nodokļi katru gadu veido aptuveni 83 – 88% no budžeta ieņēmumiem, droši var apgalvot, ka nodokļiem ir noteicošā loma budžeta ieņēmumos.
Nodokļi dod iespēju valdībai nodrošināt iedzīvotājus ar sabiedriskajām precēm, sniegt dažādus pakalpojumus, taču tas nepadara nodokļus populārākus. Nevienam nepatīk maksāt nodokļus. Nodokļu maksāšana vai nemaksāšana atspoguļojas ekonomikā, sociālajā sfērā, budžetā, tirgus aktivitātēs. Šī iemesla dēļ valdībai, veidojot nodokļu politiku, jārīkojas ļoti piesardzīgi un tālredzīgi, lai neradītu spriedzi sabiedrībā, ekonomikā, attieksmē pret valdību un tās veidoto politiku.
Darba mērķis ir izpētīt fiskālās politikas lomu budžeta veidošanā, apskatīt Latvijas Republikas nodokļus un parādīt, cik lielu daļu budžetā veido nodokļu ieņēmumi. Galvenie darba uzdevumi mērķa sasniegšanai ir:
apskatīt fiskālās politikas nozīmi;
Latvijas Republikas likumos apskatīt nodokļu likumus;
LR likumdošanas aktos noskaidrot faktiskos budžeta ieņēmumus un to rašanās avotus;
izveidot uzskates materiālus, lai vieglāk saprastu nodokļu nozīmi budžetā;
apskatīt ēnu ekonomikas statistiskos datus un cēloņus;
uz izmantotās literatūras pamata, noskaidrot nepilnības nodokļu administrēšanā.
Ekonomisti visā pasaulē ir patērējuši ļoti daudz laika nodokļu būtības studēšanai, jo tie ietekmē šādus procesus:
investēšanu;
sadali;
valsts izvēli sociālo un ekonomisko jautājumu risināšanā.
Iedarbojoties uz inflāciju, bezdarbu un makroekonomisko stabilitāti, nodokļi ir nozīmīgs valdības darbības lauks.
Ir ļoti grūti noregulēt nodokļu politiku. Nodokļu politika ir komplicēts jautājums. Ikviens jauns nodoklis, kas tiek iekasēts, lai finansētu valsts pakalpojumus, ietekmē ekonomikas efektivitāti un resursu sadali. Tai pašā laikā vēlētāji prasa, lai nodokļi būtu godīgi.
Nav pārsteigums, ka pasaules ekonomisti ir gadsimtiem tik daudz lauzījuši galvas par nodokļiem, un tomēr nodokļi šodien vienlaicīgi gan ļoti saprotami, gan mīklaini. Tik vienkārši savā būtībā (jēdziens, priekšstats) un tik pretrunīgi un diskutējami savā konkrētajā lietojumā.…