Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos, kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda naudas, pamatparāda palielinājuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu. Nodokļi veido 85% no valsts budžeta.
Nodokļu sistēma ir balstīta uz sociālu vienošanos, jo katrai valstij ir vajadzīgi līdzekļi dažādiem mērķiem – sākot no valsts aizsardzības līdz atbalsta sniegšanai iedzīvotājiem. Šobrīd spēkā esošā nodokļu sistēma galvenokārt balstās uz 1995. gada veiktās nodokļu reformas galarezultātā pieņemtajiem nodokļu likumiem , kas turpmākajā laika periodā ir arī būtiski grozīti vai pieņemti no jauna.
1995. gada nodokļu reforma tika īstenota, lai sasniegtu divus galvenos mērķus:
nodrošinātu stabilus budžeta ieņēmumus, lai finansētu prioritārus sociālos un ekonomiskos pasākumus un ierobežotu fiskālo deficītu;
veicinātu valsts ekonomisko izaugsmi, sekmējot godīgu konkurenci un atsakoties gan no nepamatotām privilēģijām jeb atvieglojumiem, gan no nepamatoti augstām nodokļu likmēm atsevišķiem ekonomiskiem sektoriem.
Lai veicinātu ekonomisko attīstību, nodokļu reformas galarezultātā lielāks uzsvars tika likts nevis uz ienākumu, bet gan uz patēriņa aplikšanu ar nodokļiem, tādā veidā stimulējot uzkrājumu un investīciju pieaugumu valstī.
Nodokļu sistēmas turpmākās attīstības un pilnveidošanas gaitā šīs tendences ir saglabātas un turpmākajos gados veiktie grozījumi nodokļu likumos ir vērsti uz nodokļa bāzes paplašināšanu, atsevišķu nodokļu likmju samazināšanu un arī nodokļu administrēšanas uzlabošanu. Neatņemama sastāvdaļa nodokļu sistēmas pilnveides procesā ir nodokļu likumu saskaņošana ar Eiropas Savienības prasībām, kas arī bija pamats jaunās akcīzes nodokļu sistēmas ieviešanai sākot ar 1998. gadu.…