IEVADS
Pastāvot darba tirgum, viena no tā sastāvdaļām ir bezdarbs. Bezdarbs pastāv visās brīvā tirgus ekonomikas valstīs.
Manuprāt, bezdarbs ir viena no pasaules lielākajām ekonomiskajām problēmām. Tas traucē valstīm ekonomiski attīstīties, veiksmīgi ražot preces un pakalpojumus, tas izraisa nabadzību un personu raksturu degradāciju.
Šī problēma ļoti skar arī Latviju, kad krīzes laikā tiek atlaisti ļoti daudz darbspējīgo cilvēku. Bezdarbs nav tā problēma, kuru varētu atrisināt vienā dienā. Lai mēģinātu rast risinājumu šai problēmai, jāizpēta, kādu iemeslu dēļ cilvēki kļūst par bezdarbniekiem – vai nepietiekamas kvalifikācijas dēļ, vai darbavietu trūkuma dēļ, vai kāda cita iemesla dēļ.
Šajā darbā ir pētīts bezdarbs un nodarbinātība pēdējos trīs gadus (2008, 2007, 2006) Latvijā un Saldus rajonā, kas tiek salīdzināts. Pēc tam tas ir analizēts – vai bezdarbs ir šajos gados palielinājies vai samazinājies.
Darba mērķis – izpētīt kā mainās bezdarba līmenis Saldus rajonā un Latvijā.
Darba uzdevumi – 1) izpētīt bezdarba līmeni Latvijā pēdējos 3 gadus; 2) izpētīt bezdarba līmeni Saldus rajonā pēdējos 3 gadus; 3) salīdzināt bezdarba līmeņus; 4) noteikt, kā mainās bezdarba līmenis pēdējos 3 gadus; 5) mēģināt noteikt risinājumus, ko darīt bezdarba līmeņa samazināšanai.
Pielietotās metodes – 1) literatūras izpēte; 2) statistikas datu izpēte un analizēšana.
1. BEZDARBS UN NODARBINĀTĪBA
1.1. Bezdarba līmenis
Bezdarba līmenis ir viens no ekonomiskās situācijas indikatoriem, to izsaka procentos no konkrētās vietas darba resursiem - darbspējīgajiem iedzīvotājiem. Bezdarba līmenis ir daļa (izteikta procentos) darbaspēka, kas vēlas un ir spējīgi strādāt, bet kam nav darba un kas aktīvi meklē darbu.[1]
…