Kristietībā mācā, ka melot ir netikums, bet tad jau sanāk, ka visi ir grēcinieki, jo viņi taču melo paši sev. Beigu beigās tad sanāk, ka pati kristietība ir vieni vienīgi meli, jo tā taču sludina to, kā patiesībā nemaz nav.
„Apsūdzēdams kristietību, es negribētu nodarīt netaisnību radniecīgajai un vēl lielāku piekritēju skaitu ieguvušajai reliģijai – budismam. Abas sader kopā kā nihilistiskas reliģijas; tās ir dekadences reliģijas, bet dīvainā veidā atšķirīgas.” Nīče uzskata, ka budisms ir simkārt realistiskāks par kristietību, jo tas izmanto no gadu tūkstošiem ilgas filosofiskas kustības izrietošu objektīvu un aukstasinīgu problēmu izvirzīšanas metodi. Budisms ir vienīga patiesi pozitīvā reliģija, ko mums rāda vēsture, pat savā atziņas teorijā (stingrā fenomenālismā) tas nesaka vairs (cīņa pret grēkiem) , bet gan, priekšplānā izvirzot realitāti, (cīņa pret ciešanām.) Pašapmānu ar morāles jēdzieniem budisms jau atmetis – ar to budisms dziļi atšķiras no kristietības.”
„Budisms nav reliģija, kas tikai tiecas uz pilnību: tai pilnība ir norma. Kristietībā priekšplānā izvirzās pakļauto un apspiesto instinkti: tajā savu glābiņu meklē padibenes. ” Nīče saka, ka budisms ir reliģija vēlajiem cilvēkiem, labestīgajām, maigajām, pārlieku garīgajām rasēm, kuras pārāk asi sajūt sāpes (Eiropa vēl ilgi nebūs tam gatava); tā ir viņu atgriešanās pie jautrības, pie garīgās diētas, pie miesas norūdīšanās. Kristietība grib kļūt par plēsīgo zvēru valdnieci, tās līdzeklis ir padarīt tos slimus – kristīgā piejaucēšanas, civilzēšanas metode ir vājināšana. Budisms ir civilizācijas noslēguma un paguruma reliģija; kristietībai civilizācija vēl priekšā – tā dibina civilizāciju zināmos apstākļos. Es domāju , ka Nīče ar to vēlas vērst uzmanību uz to, ka Eiropai vēl ir tālu līdz tam harmonijas līmenim, kādu ir sasniegušas austrumu kulturas, kurās galvenā reliģija ir budisms.
Lasot Nīčes darbu „Antikrists” varēja noprast viņa īpaši negatīvo attieksmi pret kristietību un tās mācībām. Nīče uzskata, ka tā mūs padara vājus, vairo un pasargā netikumīgos cilvēkus mums apkārt. Viņaprāt galvenais reliģijas uzdevums ir nevis cīņa pret grēkiem, bet gan cīņa pret ciešanām.
…