Dzīvojot cilvēku sabiedrībā, cilvēkam vienmēr nākas kontaktēties ar citiem cilvēkiem ar dažādu zīmju un citu paņēmienu palīdzību. Jebkura mijiedarbība starp cilvēkiem ir saskarsme. Saskarsme ir ietverta jebkurā cilvēcisko kontaktu veidā, tās varā ir regulēt un mainīt katra atsevišķa indivīda psiholoģisko attīstību un uzvedību jebkurā dzīves situācijā.
Cilvēks saskarsmē tiek iesaistīts jau ar pirmo elpas vilcienu – līdzās mātei. Tālāk tā turpinās ģimenē, skolās. Cilvēks visu dzīvi pavada saskarsmē ar citiem cilvēkiem, jo pēc dabas viņš ir radīts, kā sabiedriska un sociāla būtne.
Ir divu veida saskarsmes, ko izmanto cilvēki – verbālā un neverbālā. Šī referāta tēma ir neverbālā saskarsme un, rakstot šo referātu, es izvirzu mērķi:
Apkopot visu man pieejamo informāciju par šo tēmu un izprast to.
Sava mērķa sasniegšanai, es izvirzu sekojošus uzdevumus:
1.Apzināt visu savākto literatūru.
2.Izdalīt to pēc apakšpunktiem.
3.Izdarīt secinājumus.
Saskarsme ir viens no galvenajiem personībai pieejamiem izziņas paņēmieniem, jo katra personība tikai ar komunikācijas palīdzību, atdarinot citus komunikācijas locekļus, iemācās saprast sabiedrību un līdz ar to sevi.
Izšķir divu veida saskarsmes:
verbālā – izmanto valodu, vārdus, frāzes, lai kontaktētos.
neverbālā – izmanto, žestus, pozas, mīmiku, balss tonalitāti un diapazonus, runas tempus, pantomīmiku, vizuālo kontaktu, lai kontaktētos.
Cilvēka verbālo saskarsmi kontrolē cilvēka apziņa, bet neverbālo – zemapziņa,
tāpēc saskarsmē cilvēks cenšas kontrolēt savu verbālo un neverbālo saziņu un to informāciju, kuru verbālā vai neverbālā veidā iegūst no saskarsmes partnera.
Galvenā cilvēka saskarsmes sistēma ir viņa ķermenis: ne tikai dzirdes un runas orgāni, bet arī acis, sejas muskulatūra, rokas, plaukstas, smadzenes un savā veidā katra cilvēka ķermeņa daļa. Glāsts apkampiens un rokas spiediens ir tik pat svarīgi saskarsmes veidi kā valoda.
Neverbālā saskarsme sniedz informāciju par cilvēka iekšējiem pārdzīvojumiem – viņa emocionālo stāvokli. Apmēram 60 – 80 % informācijas cilvēks saņem un nodod neverbālā ceļā.…