Cilvēkam vienmēr nākas kontaktēties ar citiem cilvēkiem ar dažādu zīmju un citu paņēmienu palīdzību. Jebkuru mijiedarbību starp cilvēkiem sauc par saskarsmi. Viens no saskarsmes veidiem ir neverbālā komunikācija, t.i. sazināšanās bez vārdu palīdzības. Tā nolūkā tiek izmantoti tādi līdzekļi kā sejas izteiksme, skatiens, žesti, pozas un ķermeņa kustības, balss intonācija u.c. Uzskata, ka apmēram 50% informācijas informācija tiek nodota un saņemta neverbālā ceļā. Tā kā apziņa vāji kontrolē šo komunikācijas ceļu, tajā sniegtā un uztvertā informācija tiek tikai daļēji apzināta vai pilnībā neapzināta. Taču tā lielā mērā ietekmē cilvēka uzvedību, dīvaini, bet attiecībās ar cilvēkiem mēs vispirms reaģējam tieši uz neverbālajiem signāliem.
Kā zināms, neverbālā komunikācija ir pakļauta cilvēka psihes neapzinātajam līmenim, tādējādi tā ir patiesāka un atklātāka. Ir pierādījies, ka daudz vieglāk ir samelot ar vārdiem, nekā ar acu skatienu vai pozu. Ja gribam pilnībā saprast partneri, patiesos nolūkus un emocijas – ja paši vēlamies būt pareizi saprasti, mums jāseko neverbālās komunikācijas izpausmēm un tās saistībai ar vārdiski pateikto. (1.;49)
Neverbālā komunikācija sniedz visai pilnīgu partnera emocionālo raksturojumu, pateicoties tam mēs varam noteikt sava sarunu biedra attieksmi pret mums, saskarsmes situāciju un apspriežamo priekšmetu.
Neverbālajā komunikācijā var izdalīt šādas zīmju, simbolu sistēmas:
optiski – kinētiskie simboli:
Mīmika (izteiksme). Vislabāk informāciju pauž acis, skatiens. …